Antywirus/Firewall na Linuxa Ubuntu 9.04

Albo zainstaluj sobie jakiś stabilny system, np. Mandriva, OpenSUSE. Moim zdaniem Ubuntu jest strasznie niestabilne i zbyt często się wali po aktualizacjach.

Pozdrawiam!

Witam.

Aktualizacje PCLinuxOS też Ci niczego nie rozwalą, mimo, że to dystrybucja tzw. ciągła.

http://www.pclinuxos.com/index.php?opti … ic=58368.0 .

Co do firewall’a. Zazwyczaj wystarczy wyłączyć / odrzucić połączenia przychodzące, a wszystko będzie w porządku. Można to zrobić już przy pomocy wbudowanej zapory sieciowej.

Jeśli dystrybucja jest stabilna a deweloperzy się przykładają i budują porządne paczki to nic się nie wywali. Ważne żeby paczki były starannie przygotowane a nie będzie problemu, do tego system sam w sobie też musi być stabilny. Nawet dystrybucja ciągła może być stabilna, przykładem jest Arch czy Debian Sid.

Pozdrawiam!

a ubuntu też jest teoretycznie stabilne :]

ale postatnowiłem ze ucze sie ubuntu i z innymi linuxami popatrze ale jeszcze nie teraz.

Ucz się Linuksa nie Ubuntu.

ale chyba nie tylko praktyka jest ważna, teoria też sie liczy. Poczytaj jeszcze troche na Ubuntu.pl i podobnych stronach o tej dystrybucji a będziesz na pewno wiedział co to root :slight_smile:

to jakiego mam zainstalować? ma mieć gnome koneicznie bo ja lubie gnome :slight_smile:

nie koniecznie laekka, mam mocny sprzet. Ważny jest wygląd i stabilność i liczba aplikacji.

Jak pisałem wyżej, Mandriva, OpenSUSE, Fedora, PCLinuxOS.

Pozdrawiam!

Jeszcze debian stable jest super stabilny.

jak ja na ubuntu ledwo rade daje a wy mi mówicie debian: przeciez sobie z nim nie poradze!

Weź sobie spróbuj Mandrive albo PCLinuxOS. Zdecydowanie.

Masz graficzne konfiguratory do wszystkiego, w tym do firewalla.

Z resztą w Mandrivie domyślnie firewall jest włączony (ma on postać skryptu uniwersalnego z poprzedniej strony, w sensie reguł i polityk).

Oprócz tego loguje różne ciekawe zdarzenia i powiadamia o nich użytkownika (np. skanowanie portów)

Antywirusa na domowym nie używam więc nie wiem jak to wygląda na Mandrivie.

kiedyś już próbowałem zmandrivą i efektem tego był format całego dysku i strata wszystkich danych ale to stara historia. Widzę że są różne mandrivy. Jaką polecacie? Zależymi co nieco na gnomie :slight_smile: chociaż może być coś innego ale do KDE mam nie chcęć i obrzydzenie.

trzeba czytać co wyrzuca system(jeszcze jak to jest po polsku, sam sie o tym wielokrotnie przekonałem…) a nie bezmyślnie klikać dalej:) dane mogłeś niemalże z łatwością odzyskać

tak, tylko że było to 3 lata temu-wtedy nie mialem pojęcią o windowsie, a linux to nei wiedziałem w zupełności co to do konca jest :slight_smile: