Aparat do 500zł max


(Kio114) #1

Witam :slight_smile: Ostatnio przeszukiwałem forum i znalazłem ciekawą propozycję aparatu, a mianowicie aparat Fuji FinePix S1500. Bardzo zainteresował mnie ten aparat lecz póki co nie mam tyle kasy, a rodzice mi tyle nie dadzą, biorąc pod uwagę to, że nie jestem pełnoletni i nie mogę podjąć normalnej pracy szczególnie, że uczęszczam do szkoły chciałbym znaleźć aparat tańszy od tego lecz z podobnymi parametrami. Myślę, że na aparat mógłbym wydać ok 300-400 zł. Nie wiem czy w takiej cenie się zmieszczę, ale w razie czego to będę zmuszony oszczędzać przez dłuższy czas ;p

Proszę o propozycję, z góry dzięki :wink:


(MaRa) #2

Trudno znaleźć odpowiednik S1500 w niższej cenie, bo ten już ma okazjonalną (ok. 550-650zł)

Przede wszystkim jakiejś normalnej marki (Sony, Panasonic, Kodak, Canon, Olympus, Nikon, Pentax, Fuji film, Casio, Samsung), inne mogą okazać się tandetną chińszczyzną.

Ogólnie poziom mają wyrównany, a tańsze nie mają bajerów, niewiele się różnią. Przy amatorskiej fotografii wystarczy rozdzielczość od 3 MPix w górę, ważniejsza jest jakość optyki (musi mieć autofocus, lepsze mają większe soczewki). Takie 5-8Mpix aż nadto wystarczy, a w sklepach się nie sprzedają, bo nowe mają od 10MPix w górę, choć przy takiej optyce nie ma różnicy jakości obrazu.

Czasami na Allegro widuję wyprzedaż starszych modeli aparatów, można kupić nawet poniżej 100zł.

Na Allegro trzeba sprawdzić, czy nie ma negatywów, jakie są odpowiedzi sprzedawcy na negatywy (niektórzy są chamscy) i czy konto nie istnieje od tygodnia.

W supermarketach (głównie Euro RTV AGD) często też mają jakieś w wyprzedaży. Ale w tej cenie będzie kompakt.


(skrzek) #3

musisz się zdecydować co jest dla Ciebie niezbędne...

czy potrzebujesz manuala i programów półautomatycznych, czy wystarczą tematyczne.

zwróć uwagę na mechaniczną stabilizację obrazu (cyfrowa to podbicie ISO co w znaczym stopniu pogarsza jakość zdjęć, choć czym ciemniej i czym krótsza migawka zwiększenie ISO jest niezbędne)

i wspomniana jakość optyki na "super sprzęt" mający 12-14Mpix raczej nie zwracaj uwagi - to "chłyt marketingowy", który często pogarsza jakość zdjęć, ze względu na rzeczywiste wymiary matrycy.


(Kio114) #4

Wystarczą mi tematyczne albo automat choć na manualu mógłbym się nauczyć porządnie korzystać z aparatu, ale to jeszcze nie teraz. Ten model zainteresował mnie, ponieważ ma dużo bajerów i można się nim pobawić, a ja lubię się bawić, eksperymentować itp. Zauważyłem także, że ma megaśny zoom optyczny co odrazu mi zaimponowało. Taki zoom przydałby mi się, ponieważ często chodzę na rożnego rodzaju imprezy gdzie nieraz nie ma miejsca podejść bliżej osoby której robi się zdjęcie i taki zoom by mi w tym bardzo pomógł. Spodobało mi się także w nim tryb super makro, dzięki któremu można robić makro foty już w odległości ok 2 cm :smiley:


(skrzek) #5

to może zainteresuj się używką - jeśli chodzi o kompakty to tak na prawdę warto.

http://allegro.pl/item1038773978_bcm_wy ... y_bcm.html

http://allegro.pl/item1034523287_panaso ... leica.html

http://allegro.pl/item1032099609_sony_c ... ideal.html

http://allegro.pl/item1038545099_sony_dsc_h5.html

i dość sporo innych. osobiście uważam, że lepiej kupić coś używanego z manualem (jesli masz jakieś chęci i aspiracje) niż małpę za 400zł.


(Kio114) #6

Bardzo ciekawe oferty :smiley: Nie sądziłem, że można znaleźć takie aparaty w takiej cenie :smiley: Jutro się przyjrzę bliżej i poszukam sam jakiś podobnych :slight_smile: Dzięki za propozycję :smiley: Jakby co to zgłoszę się jeszcze po opinię bardziej doświadczonych :slight_smile:


(system) #7

polecam coś z aparatów Panasonica gdyż robią b.ładne zdjęcia,ostre i kolory są żywe. I bierz jak aparat z jak najmniejszą rozdzielczością śmiało wystarczy już 5 Mpx bo duże matrce powodują znaczący wzrost szumów na zdjęciach - im więcej elementów światłoczułych ma matryca, tym mniej miejsca zajmuje jeden element i, automatycznie tym mniej światła go oświetli. Dużo ludzi kupuje właśnie matryce nawet 12 mpx w kompaktach nie wiedząc nawet o tym że śmiało do potrzeb ludzkich wystarczy 2 mpx bo to naprawdę dużo - to tyle, ile mieści telewizor full HD. Również standard drukarski 300 dpi - przy wielkości odbitki 10 cm x 15 cm - odpowiada w przybliżeniu zdjęciu 2 MPix.Lepiej zwrócić uwage na:

jakość optyki aparatu

zoom i stabilizator obrazu

zakres szybkości migawki i tryb zdjęć nocnych

solidna konstrukcja obudowy

jakość lampy błyskowej

zakres ustawień dodatkowych

zapotrzebowanie energetyczne, akumulator


(Kio114) #8

No dobra zwrócić uwagę mogę ale jakie parametry będą najlepsze? Np zakres szybkości migawki musi być duży czy lepiej mały?


(skrzek) #9

proponuję zacząć od zdobycia na początku kilku (ważnych) informacji - http://www.optyczne.pl/26.1-poradnik-O_ostrości_Wstęp.html