Aplikacja się nie uruchamia przy zainstalowanym Comodo

Witam. Moja żona jest namiętnym graczem w Pysol 4.20 (wersja z madźongami). Niestety od prawie roku gierka przestała mi się uruchamiać. Próbowałem znaleść przyczynę samodzielnie, pytałem na forach (także na searchengines) ale jedyna odpowiedź to - dziwne, u mnie działa :slight_smile:

Po długim poszukiwaniu zacząłem podejrzewać że przyczyna tkwi w Comodo (ale rzeby to sprawdzić mozolnie odinstalowywałem każdy program który zainstalowałem przed początkiem tej sytuacji z pysolem - zacząłem od poprawek windows :slight_smile: )

Jednak wyłączenie comodo nie pomagało.

Sprawdzałem co się dzieje przy próbie otwarcia programu - NIC się nie działo, nawet na sekundę proces się nie pojawiał, nie generowało żadnego alertu, w logach nic. Dodowałem pysol, cały katalog, python do zaufanych aplikacji, usuwałem wszystkie reguły dla comodo ale pysol jakby nagle umarł - nic nie skutkowało.

Wreszcie wczoraj odinstalowałem Comodo, zainstalowałem jakiś inny firewall i pysol działa.

Co mogło być przyczyną takiego dziwnego stanu?

Początkowo Pysol i Comodo wcale się nie gryzły, wszystko zaczęło się od którejś aktualizacji jednak w sieci nei znalazłem podobnego przypadku.

Jak można uniknąć na przyszłość podobnych zdarzeń?

Wyłącz moduł Defense+, dodaj proces (plik uruchamiający grę) do wyjątków.

Jeżeli moduł Defense+ napotka na swej drodze podejrzany proces, to zakwalifikuje go do “złych” aplikacji, całkowicie wykluczając go. W takiej sytuacji powinien pojawić się odpowiedni komunikat (dymek), który poinformuje cię o zablokowanym procesie. Aby odblokować proces/program należy przeszukać listę blokowanych programów i usunąć dany proces z tej listy, dodatkowo jak już wcześniej wspomniałem należy dodać go do listy wyjątków.

Przy włączonym module Defense+ nie da się. Po to jest, aby skutecznie reagować na zagrożenia. Proces uruchamiający grę wykonywał niedozwolone operacje i dlatego został oznaczony jako niebezpieczny i zakwalifikowany do tych złych aplikacji.

Słabo u ciebie ze zrozumieniem tekstu albo ja wyraziłem się niejasno.

Jak widzisz posunąłem się nawet do tego że usunąłem WSZYSTKIE reguły i od nowa musiałem wszystko akceptować ale ten program nei był blokowany, on się nie uruchamiał.

Prawdopodobnie blokowane było coś innego, jakaś ■■■■■ółka ale nei wiem co bo w logach, alertach, zdarzeniach nie było nic.

Przypominam że problem nie znikał przy wyłączonym comodo, dopiero odinstalowanie pomogło

Bardzo dobrze zrozumiałem Twój opis :stuck_out_tongue: i podałem rozwiązanie.

Zapoznaj się z przewodnikiem konfiguracji Comodo - http://comodo.andgird.webd.pl/COMODO.pdf

Teraz tego nie sprawdzę - muszę odpocząć od komody co najmniej pół roku.

Powtarzam - dakłdnie zapoznałem się z konfiguracją. Wiem też gdzie pojawiają się logi o ew. blokowaniu czegokolwiek. Aplikacja funkconowała jako zaufana. nie było alertów. Sprawdzałem co się dzieje gdy występuje blokowanie czegoś innego - ZAWSZE pojawiał się jakiś ślad.

Wyłączyć defense+ :slight_smile: ale ja wyłączałem CAŁĄ komodę i nic to nie dawało.

Zobaczę za pół roku ale nei zdziwię się jak wszystko będzie działać.

Czuję nosem że problem tkwił nie w programie a w jakimś błędzie który musiał nastąpić w czasie aktualizacji.

Inny program który jest po prostu trochę inną kompilacją tego samego żródła (pysol jest zrobiony w pythonie) działał bez problemu.

Wszystko jest możliwe, jak dotąd większych problemów nie miałem z Comodo i modułem Defense+, jeżeli już były problemy to raczej drobne, które można było rozwiązać w standardowy sposób (który przedstawiłem).

Ojjj… i tu jest haczyk, też miałem problemy po jednej z aktualizacji.