Aptitude czy apt-get, su czy sudo ? Debian

Jak lepiej instalowac soft ? Przez Aptitiude czy apt-get + synaptic ? Lepiej uzywaz su czy sudo ? Podobno jak juz sie uzywa aptitude do trzeba caly czas bo przy mieszaniu apt-get i aptitude moga byc konflikty. Mam problem z “dodaj / usun” w Gnome. Jak wpisuje np. “d” to mi wskakuje “e” i wpistanite np. gtk powoduje wpisanie efi czy inne krzaki. Przeklamuje klawiatura, ale tylko w “dodaj / usun” w terminalu, przegladarce i calej reszczie jest ok.

Używaj aptitude, ponieważ nie miesza w systemie. Aptitude ma o wiele więcej zalet np. Gdy zainstalujesz program przez aptitude i chcesz go potem usunąć, to wyrzuci się ze wszystkimi zależnościami, które i tak nie będą używane. Używając apt-get zostawiasz syf na kopie. A su i sudo to bez różnicy.

Nie pleć, to było dawno i nie prawda :slight_smile: Wybór wedle uznania, ja osobiście używam aptitude ale głównie z przyzwyczajenia, ponieważ nie pozostawia osieroconych zależności tylko “zapamiętuję” i usuwa je jeśli nie są wymagane przez inny program, apt-get tego nie robi “automatycznie” ale nie znaczy to, że apt-get tego nie potrafi, ja dodatkowo używam deborphan do usuwania osieroconych zależności, które i po aptitude potrafią zostać. Krótko pisząc, aptitude czy apt-get wedle uznania co Ci lepiej pasuje, zasada jest tylko jedna: nie mieszać aptitude z apt-get zwłaszcza aptitude install i aptitude upgrade z apt-get install i apt-get upgrade, ponieważ może to skończyć się bałaganem w systemie. Polecam poczytać to http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … s-apt-get/

Oj różnica jest i to bardzo duża, wiesz chociaż do czego służy sudo ??

Napiszę tak, su (skrót od switch user) służy do przełączania użytkownika, samo su powoduje logowanie sie na konto z uprawnieniami administratora, natomiast sudo to całkiem co innego, gdy używasz sudo nie korzystasz z konta administratora, ponieważ sudo służy do nadawania praw konkretnemu użytkownikowi lub grupie użytkowników do wykonywania konkretnych czynności, czyli jakiś użytkownik może mieć prawo, np. tylko do montowania cd-rom lub wyłączania komputera a np. do instalacji bądź aktualizacji systemu i oprogramowania takich praw już nie będzie miał. Wszystko to ustawiasz w pliku /etc/sudoer przy pomocy polecenia visudo wydanej jako root.

No tak ale napiszesz mi, że skoro wybrane prawa ma użytkownik lub grupa to czemu używając sudo mogę instalować i aktualizować oprogramowanie ?? Ponieważ w Ubuntu pierwszy użytkownik korzystający z sudo ma ustawione domyślnie wszystkie prawa, co jest zapisane w sudoers w ten sposób:

user ALL=(ALL) ALL

Tu się dowiesz o tym więcej http://jakilinux.org/administracja/tajn … u-sudoers/

Pozdrawiam!