Artefakty podczas ładowania systemu na kartach 9600GT

(Acidov) #1

Witam!

Mój problem ciągnie się od ponad 2 miesięcy, pisałem już o nim i zauważyłem, że większość nawet go nie tyka :wink: Ciężki orzech do zgryzienia. Pojawiły się nowe wątki i licze, że ktoś spróbuje mi doradzić.

Otóż od momentu kupna nowego komputera miałem problem z artefaktami (zarówno podczas ładowania systemu jak i po wgraniu) wyglądającymi niczym śnieg w telewizorze (białe szybko migające poziome kreseczki). Odrazu podejrzenie padło na grafikę. Tym bardziej, że na dwa złącza DVI problem występował tylko w jednym (lewym). Zaznaczam, że artefakty pojawiały się dość rzadko (raz na kilka uruchomień), restart zawsze naprawiał błąd i nie maja one nic wspólnego z przegrzaniem karty (max. temp. w stresie 55 stopni) czy zbytnim obciążęniem (artefakty występują najczęściej kiedy uruchomiony jest sam pulpit, nigdy w grach, 3dmarkach czy przy ogładaniu filmów).

Wymieniłem grafikę. Z Galaxy 9600GT na Gigabyte 9600GT (obie wersje fabrycznie podkręcone, sam nigdy przy nich nie grzebałem).

Błąd pojawia się nadal. I dalej tylko w lewym wyjściu DVI!

Wymieniłem zasilacz. Dalej to samo.

Wymieniłem płytę główną - ...Dalej to samo! !!

Cały czas gdy kabel podłączony jest do lewego wyjścia DVI raz na jakiś czas pojawiają się te artefakty.

Pozostaje mi wymienić kabel łączący monitor LCD z grafiką lub sam monitor ale czy to ich wina jeżeli cały czas (po wymianie wszystkich podzespołów!) winne jest tylko lewe wyjście??? Czy te wyjścia różnią się jakoś od siebie (inne parametry napięcia itp?) Czy kabel i monitor inaczej reagują przy podpięciu do lewego wyjścia a inaczej przy podpięciu do prawego???

Zauważyłem, że gdy przy pojawiających się artefaktach wyjmę kabel z lewego wyjścia, włożę do prawego i znowu do lewego - artefakty znikają (tak jakby stabilizowały się napięcia). Ale naprawdę nie chce mi się wierzyć, że trafiłem na dwie uszkodzone grafiki, dwie uszkodzone płyty główne i dwa uszkodzone zasilacze.

Pomóżcie... :frowning:

(Cosik Ktosik) #2

A zmieniałeś sterowniki? Po drugie, czy gniazdko jest uziemione?

(Acidov) #3

To chyba nie ma nic wspólnego ze sterownikami skoro artefakty występują czasem przy ładowaniu systemu (jeszcze kiedy jest dos lub bios). Po drugie są wgrane najnowsze ze strony nvidii.

Gniazdko jest uziemione - zresztą zaznaczam, że przy obu grafikach, oby płytach głównych i obu zasilaczach problem jest tylko na lewym wyjściu. Ręce mi opadają.

(Polopolo1991) #4

moim zdaniem strona nieleży po stronie samego komputera tylko musisz się przyjrzeć monitorowi i kablowi. Podłącz inny dysk na próbę.

(Acidov) #5

ojej a dysk może coś mieć do tego? :shock:

(Cosik Ktosik) #6

Moim zdaniem, nie. Natomiast kabel od monitora, warto sprawdzić.

(Utrivv) #7

A ja sprawdził bym jeszcze dodatkowo pamięć ram.

Czasem takie artefakty pojawiają się przy wadliwej pamięci, czasem przy zasilaczu który "nie daje rady" i np. zawyża napięcia.

Ja mam zupełnie inną kartę i to na dsub ale też tak miałem - na pulpicie i tylko na pulpicie czasem pojawiały się artefakty - ostatnio kilka miesięcy temu. Pamięć mam sprawną, kartę chyba też.

Wymieniłem zasilacz i problem zniknął - być może to przypadek.

Ty piszesz że zasilacz już wymieniałeś ale nie wspominasz o pamięci ram - przetestuj ją.

(Acidov) #8

no sprawdze kabel na pewno bo powoli kończą mi się pomysły. nie wiem co jeszcze można wymienić ale dochodze do punktu, w którym podejrzeniami obarczam już nawet obudowę.

zasilacz wymieniłem na Corsaira 520W za ponad 300zl. Objawy te same co przy niesławnym Modecomie Feel III. Też myslalem o pamieci ale slyszalem, że pamięć działa lub nie. I że wadliwa pamięć to bardziej zwiechy czy samoczynny restart a u mnie wszystko pracuje stabilnie. Nawet gdy są te artefakty.

(Cosik Ktosik) #9

Pamięć możesz sprawdzić Memtestem86, ale wątpię, aby to była jej przyczyna.

(Acidov) #10

sprawdze na pewno. musze sprawdzic wszystkie mozliwosci choc niewiele ich juz zostalo. nie daje mi tylko spokoju fakt, ze za kazdym razem problem jest tylko na jednym wyjściu. :roll:

(Luckos7) #11

na 90% kabel, bo mi się wygiął tak, że czasem mam czerwony, żółty lub niebieski obraz... :smiley:

(Asterisk) #12

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

(Acidov) #13

Po wymienieniu wszystkich podzespołów wygląda na to, że to rzeczywiście kabel. Zakupiłem wczoraj nowy DVI-D Dual Link (fabryczny od monitora był Single Link ale w sklepie mieli tylko Dual) i od wczoraj jest spokój... Specjalnie co chwila ładuje system od nowa i nic. Co prawda na starym kablu także zdarzały się kilkudniowe przerwy od śnieżenia więc muszę jeszcze trochę poczekać.

Nigdy się już chyba nie dowiem, dlaczego kabel źle reagował tylko na lewe wyjścia (w obu kartach) i dlaczego problemy zaczęły się po roku bezproblemowego użytkowania i to dokładnie w dniu zakupu nowego komputera. :expressionless: Dlatego też kabla w ogóle nie brałem pod uwagę...

W każdym bądź razie dziękuję wszystkim za pomoc i mam nadzieję, że trop jest dobry a artefakty już się nie powtórzą.