Ashampo HDD Control ostrzeżenie


(Jasiek155) #1

Witam od wczoraj w Hdd control mam dziwny komunikat 2 uszkodzone sektory zostały przeniesione czy da sie jakoś to usunąć? zamieszczam zdj.

dodam ze HDD Regenerator nie wykrył bad sektorów 

cLO4fB.jpg

Dane S.M.A.R.T.

Ovb6oZ.jpg


(scripter1) #2

Relokowanie to normalnie działanie gdy jakiś sektor dysku z danymi ulegnie uszkodzeniu i wtedy jest on relokowany do jednego z zapasowych sektorów dysku.

Badsektory pojawią ci się dopiero gdy liczba uszkodzonych sektorów przekroczy liczbę sektorów zapasowych i nie będzie już gdzie ich relokować.


(Jasiek155) #3

A ten komunikat z ostrzezeniem da sie usunac czy on juz tak zostanie ?


(JNJN) #4

Komunikat zostanie.

 

Ja bym zrobił kopię danych, bo w pozycji 05 już masz 2 bady i kolejne przenoszone 2 pozycja 196, pozycja199 - to laptop, czy stacjonarny komp?

 

Wrzuć cały screen z najnowszego 5.50 HD Tune, opcja health.


(Jasiek155) #5

To stacjonarny Komputer  dysk systemowy wraz z oryginalną partycja recovery od  PC Factory daje screen z HD Tune 5.50 


(JNJN) #6

Możliwe.że smart pokazuje bzdety, bo tu są 3 bady w pozycji 05.

 

Jak się nic nie dzieje, niech pracuje dalej, tylko zrób kopię danych.

 

No i ma ponad 23 tysiące godzin pracy, więc w każdej chwili może umrzeć.

 

Jak Ci się chce MHDD i wklej zdjęcie ze smart, funkcja F8 i po scanowaniu, funkcja F4.

 

http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

 

Edit:

 

I jak w pozycji C7 jest stale wartość 2 jest OK.


(kuba3351) #7

To sà na razie tylko trzy sektory. Mogły poswtać przrz przypadek np. Nagłe wyłączenie komputera w czasie zapisu danych. Dysk trzeba obowiązkowo monitorować, co jakiś czas sprawdzać SMART. Jeśli liczba relokowanych sektorów wzrośnie, jest to już powód do niepokoju, gdy skończy się pula zapasowych sektorów, na dysku pojawią się pliki uszkodzone, niemożliwe do odczytania, mogą znikać dane, aż w koñcu nie uruchomi się nawet system operacyjny.


(scripter1) #8

Jeśli dobrze to czytam to te wpisy pod pozycją 196 i 199 odnoszą się do tych 2 relokowanych sektorów raportowanych w pozycji 5 czyli dwukrotnie wystąpił błąd sumy kontrolnej (pozycja 199) i w obu przypadkach konieczne było relokowanie sektorów (pozycja 196) a w pozycji 5 jest łączna suma wszystkich relokowanych sektorów (2 sektory) po której można wnioskować że w obu przypadkach błąd dotyczył pojedynczego sektoru.

Gdyby liczba relokowanych sektorów była większa niż liczba ewentów relokowania to oznaczałoby że są całe place sąsiadujących ze sobą uszkodzonych sektorów co byłoby już tragiczne.

Należałoby jeszcze sprawdzić ile na tym dysku znajduje się zapasowych sektorów na relokowanie ale warto już teraz zastanowić się nad wymianą dysku.

Jeśli dobrze czytam ten raport to na dysku jest 5 zapasowych sektorów z czego 2 masz już wykorzystane i zostają ci 3 zapasowe ale dobrze by było aby ktoś bardziej obeznany to zweryfikował bo mogę się mylić.

Sam fakt pojawienia się relokowanych sektorów nie oznacza jeszcze rychłej śmierci dysku ale należy często kontrolować jego stan i jak zaczną się często pojawiać wpisy o relokowaniu lub nawet o badsektorach to już będzie to znak że to ostatnie chwile dysku.

Na błędy CRC też trzeba zwracać uwagę ale one same w sobie nie są powodem do paniki jeśli nie idzie za nimi relokacja lub badsektory.


(JNJN) #9

 

Pozycja 196 to w trakcie przenoszenia lub przeniesione do 05?

 

 

Pozycja 199/C7 to inna bajka, z reguły to błędy transmisji, dysk - kabel - kontroler.


(hirem) #10

Ale żeście namotali nie 2 a 3 sektory. I opisy pomieszane. Wystąpiły 3 udane realokowane sektory. HDD Regenerator nie wykrył badów bo nie ma w użyciu. Tak też wykazuje smart w HDTune przy C5 jest czysto.

Skan MHDD pozwoli wykryć sektory opóźnione jeśli autor się zdecyduje. Jeśli występują to należy się liczyć że prawdopodobnie bady prędzej czy później się pojawią. To znaczy sektory opóźnione staną się badami. Jak skan nie wykaże opóźnionych to może kwestia przypadku że te bady wystąpiły. Jakiego mogą być różne przyczyny.

 

 

Nieprawda. Opis nie trzyma się logiki. Bady które się pojawiają i są realokowane. Do stanu nieprzekraczające z liczbą sektorów z zapasowymi. To przecież też są bady przed czy po przekroczeniu stanu z liczbą zapasowych.

 


(JNJN) #11

Małe sprostowanie:

 

 

Tu jest czysto, wpisy są 5/05  i 196/C4.


(hirem) #12

Do autora. Obserwuj smart i zwracaj uwagę do wzrostu następujących parametrów i ich błędy. Jak na razie masz 3 realokowane sektory. Wykazane przy C4 i 05. Jak będzie się zwiększać przy następnych podglądach to znak że z dyskiem  jest coraz gorzej. Czasem uszkodzony sektor będzie widoczny pod parametrem C5. To znak że bad sektor aktualnie w użyciu. I nie został automatycznie realokowany. Na razie masz 0. C7 też do obserwacji czy się liczba błędów nie zwiększa. Jak na razie dysk sobie radzi z automatycznym realokowaniem. Że nawet nie ma błędów odczytu parametr 01. Są inne parametry ale chyba powinno wystarczyć. Oczywiście jak zauważysz w praktyce zauważalne gorsze działanie wskazujące na winę dysku. To czasem popieranie samym smartem nie wystarcza. W krótkim czasie pojawił się dodatkowy realokowany sektor z 2 na 3. To jak już było wspomniane nie tylko prze zemnie. Jak parametry ich błędy będą się zwiększać to będzie chyba wiadomo co oznacza. Mimo wszystko miłego dnia życzę.