Aspire 5740G | Przegrzewający się GPU

(unnoticed.) #1

Witajcie.

Trafiam tu z małym problemem. Mianowicie, po kilkunastu minutach (najczęściej grania) komputer po prostu się wyłącza. Dzieje się tak, gdyż GPU się przegrzewa i komputer odcina dostęp zasilania. Próbowałem stawiać go na podstawkach, efektem było kilkunastominutowe przedłużenie jego pracy, jednakowoż na dłuższą metę się nie sprawdziło.

Jak sobie z tym poradzić? Otworzyć obudowę i przeczyścić układ z kurzu?

Pozdrawiam.

(adam9870) #2

Przeczyszczenie może pomóc, ale nie sądzę, żeby przyniosło wielkie efekty. Jeżeli moje przypuszczenia okażą się prawdziwe, zainteresuj się podkładkami chłodzącymi. Zadbaj o klimatyzację pomieszczenia, w którym korzystasz z komputera. Ewentualnie zwróć uwagę na inne dodatkowe metody chłodzenia.

(unnoticed.) #3

Z tego co się orientowałem, nawet najlepsze podkładki chłodzące nie są w stanie zbić temperatury bardziej niż o 2-3 stopnie. Pomieszczenia w, których korzystam ze sprzętu nie są klimatyzowane, ale ciepło w nich nie jest.

(pete1) #4

ostatnio miałem ochotę na acer ethos był w dobrej cenie , super design parametry itd dopóki nie przeczytałem recki na notebookcheck , to się wyleczyłem z zakupu , temp proca w stresie 70 stopni a grafy 100 ! wynik ? wyłączanie się komputera , stwierdzenie notebookceck ? źle zaprojektowany układ chłodzenia , który poprostu nie wyrabia , pewnie w tym przypadku jest to samo , polecam sprzedaż tego lapka

(unnoticed.) #5

Laptop posiadam od ponad roku i jestem z niego bardzo zadowolony :wink: Problem pojawił się w ciągu ostatnich dni. Wcześniej często grywałem w wymagające gry i problemu nie było.

Jutro otworzę laptopa i dokładnie wyczyszczę - pewnie zgromadziło się tam sporo kurzu.

(pete1) #6

jeśli było ok to może z past pod prockiem i grafą został popiół , jeśli masz dostęp to sprawdź w jakim są stanie , z doświadczenia wiem , że już po roku używania lapka pastę może poprostu szlag trafić , a jak grasz w gry to może tak być

(Pharun) #7

Jak lapek ma rok to faktycznie mógł się zajechać. Polecam przeczyścić, strzelić mu nową pastę i kupić podkładkę chłodzącą. Ja kupiłem swojej dziewczynie taką i efekty są naprawdę dobre. Tym bardziej że podkładka kosztowała w hipermarkecie jakieś 20zł a działa jak złoto.

Kupiłem ten model:

http://allegro.pl/podkladka-chlodzaca-pod-laptopa-esperanza-wa-wa-i1720312076.html

Może nie wygląda najlepiej, ale 3 niezłe wiatraczki rozłożone równo pod całym laptopem dają naprawdę świetne efekty, a niebieskie podświetlenie w ogóle nie przeszkadza. Serio - polecam bo sam byłem zdziwiony ile może dać takie urządzonko :slight_smile: potem kupiłem jeszcze 2 podkładki (dla ojca i dla mamy) ^^

(luger) #8

U mnie w Acer Aspire 5742G miałem podobny problem i też na początku temperatury były znośne. Po wykorzystaniu wszystkich innych możliwości w końcu została mi ostatnia. Kupiłem na Allegro pastę termoprzewodzącą ZALMAN ZM-STG2 i wymieniłem na nią tą co była w laptopie, teraz podczas grania w Bad Company 2 temperatura na CPU dobija najwyżej do 90 st.C, a na GPU mam max 80 st.C i to po kilku godzinach grania, grafika podkręcona o 30 %. Monitoruję temperatury za pomocą AIDA64 Extreme Edition z zapisem logów. Co do podkładki chłodzącej z tego linka powyżej to mam taką i mogę powiedzieć, że nie jest zła, droższa nie wiele zmieni.

Mój lapek ma na pokładzie CPU i5 460M, 4 GB RAM i grafikę NVIDIA GT 420M podkręconą do parametrów GT 435M.

Zapomniałem dodać, że aby wymienić pastę musisz rozkręcić calutkiego laptopa, co do ostatniej śrubki i nic na siłę. 5740G ma chyba podobną konstrukcję co 5742G więc może ci pomóc krótka, uproszczona, ilustrowana instrukcja demontażu, którą zrobiłem podczas wymiany pasty.

Jest tu http://jatozrobic-luger.blogspot.com/20 ... -jemu.html

(Slodziakpila) #9

Możesz powiedziec na jakiej podstawie tak sądzisz mam acera 5315 i po okolo pracy temperatura zawsze osiaga sie w granicach 71-72 stopni w czasie normalnej pracy. Przeczyszczenie daje ze laptop ma temperaturę okolo 64-65 stopni. Jeżeli laptop nigdy nie byl czyszczony to nie kombinować z podkładkami chłodzącymi tylko zwyczajnie go przeczyścić

(unnoticed.) #10

Dzięki serdeczne za zainteresowanie tematem. Z podkładek chłodzących wybrałem:

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=97770

bądź:

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=84981

Oczywiście przed kupnem wyczyszczę laptop z kurzu :wink:

(Pharun) #11

Ta z 3 wiatraczkami lepsza. Jeden wiatraczek nie zapewnia tak fajnego i równomiernego chłodzenia jak 3. Nawet jeżeli jest duży to tu chodzi też o rozłożenie wiatraczków w przestrzeni bo przecież obudowy laptopów w różnych miejscach od spodu mają kratkę do chłodzenia.

(unnoticed.) #12

Dzisiaj trochę eksperymentowałem i doszedłem do (trochę) szokujących wniosków. Mianowicie, laptop mniej grzeje się podczas używania mocno obciążających GPU aplikacji [czyt. gier komputerowych], gdy nie ma w nim baterii :roll: "Stresowałem" go na wiele sposobów i podczas, gdy owa bateria była wyciągnięta, nie udało mi się doprowadzić do restartu.

(Pharun) #13

Kiedy masz włożoną baterię i podłączony do ładowarki to bateria się ładuje na 100%, po czym rozładowuje do ok 90% i znów ładuje na 100% (był kiedyś na ten temat reportaż na Dobrych Programach). Ładowanie baterii powoduje jej nagrzewanie się, a że takie akumulatory są dość duże to i duża powierzchnia jest nagrzana. Mało tego - wymagające gry ciągną więcej prądu więc bateria szybciej rozładowuje się do tych 90% więc częściej jest ładowana co oznacza że nie zdąży wystygnąć a znów jest nagrzewana. Jeżeli używasz laptopa podłączonego do prądu to wskazane jest wyjmowanie baterii na ten czas, albo używanie laptopa na baterii do rozładowania jej do ok 10-15% i znów ładowania (tylko w tym wypadku bateria zacznie nagrzewać i już wiesz jak to się skończy).