Asus 550c - dodatkowy RAM (Samsung M471B5673DZ1-CF8)

(Rzulty) #1

Cześć,

Próbuję dodać do laptopa Asus 550c kość RAMu wymontowaną z mojego poprzedniego laptopa. Kość to Samsung M471B5673DZ1-CF8 DDR3 RAM 1066MHz. Instalacja nie wydaje się być skomplikowana (jest też dobrze pokazana tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=_-dZXE5tBUA). Problem polega na tym, że po jej wsunięciu laptop się nie uruchamia. Zapala się dioda zasilania, ale nic poza tym - nawet na chwilę nie miga dioda dysku twardego oraz nic nie pojawia się na monitorze.

Czy ta kość może być niekompatybilna?

(Longhorn2009) #2

Spróbuj włożyć i uruchomić sprzęt tylko na tej dołożonej pamięci. Jeśli wstanie wrzuć tą dotychczasową.

(Rzulty) #3

Podstawowy RAM (4 GB ) jest wbudowany na płycie głównej i nie mogę go usunąć. Mam tylko ten 1 slot, do którego mogę dołożyć dodatkową kość.

(Longhorn2009) #4

Parametry dotychczasowej pamięci możesz odczytać z CPU-Z zakładka SPD, ale najpewniej jest to 1600MHz przy CL11. Więc nowa pamięć jest zbyt wolna.

(kamil004) #5

Przerabiałem to samo Asus R553LN pamieć na płycie głównej 1600mhz,

Kupiłem 1333mhz bo innej nie było w okolicy (mój błąd) oraz  z myślą że obniży taktowanie tej wbudowanej jednak po uruchomieniu pamieć była widziana tylko w Aida, system nie widział.

Zatem ponownie w auto i na giełdę po pamieć 1600mhz i po problemie.

(Rzulty) #6

Czyli jest jakiś parametr, na który trzeba zwrócić uwagę :wink: Zakładka SPD jest pusta (pewnie dlatego, że nie mam żadnej “zewnętrznej” pamięci). Natomiast zakładka Memory pokazuje to co poniżej. Wygląda na to, że taktowanie nie powala. To by oznaczało, że nowa pamięć jest za szybka?

memory.png

(Longhorn2009) #7

Masz obecnie 1600MHz CL11 często spotykana pamięć w nowych lapkach, więc tej 1066MHz nie spożytkujesz w tym sprzęcie.

Program podaje 800MHz ale to wartość rzeczywista, efektywna jest 2 razy większa.

(Rzulty) #8

Rozumiem. Dzięki Longhorn2009 i kamil004. Wygląda w takim razie na to, że nie mam jak spożytkować tej pamięci.