Asus A70IO - pytanie o baterie?

Witam wczoraj kupiłem laptopa i dopiero co udało mi się rozładować i naładować baterię do pełna i czy jest to normalne ze bateria ładuje się do wyższej wartości niż jest zaprojektowana czy reklamować?? czy jeszcze z raz moze 2 spróbować ją rozładować?? dołączam screen:

65297966.th.jpg

Ciekawa reklamacja - “bateria ma większą pojemność niż za którą zapłaciłem” =D>

To raczej normalne. Bateria ma jakąś tam nominalną pojemność. Natomiast rzeczywista pojemność może się nieco różnić, zależy od konkretnego egzemplarza, partii produkcyjnej, temperatury, zużycia itd.

Przecież to element chemiczny, nie da się go zbyt precyzyjnie wyprodukować. Nawet podzespoły elektroniczne (rezystory, kondensatory) mają tolerancję kilku %, tranzystory kilkudziesięciu % w stosunku do danych katalogowych. Takie jest życie.

W bateriach litowo-jonowych jest wbudowany mikroprocesor, który precyzyjnie kontroluje ilość wchodzącej i wychodzącej energii oraz podaje do systemu operacyjnego poziom naładowania i pozostały czas pracy. Widocznie czujnik w baterii zarejestrował taką ilość energii i ją pokazuje.

W “zwykłych” akumulatorach (NiCD, NiMH, ołowiowe) napięcie zależy od poziomu naładowania, więc mierząc je można wskazać pozostałą ilość energii. Natomiast w litowych napięcie jest w miarę stałe i spada tuż przed rozładowaniem, więc trzeba mierzyć ilość wchodzącej i wychodzącej energii. Stąd większe skomplikowanie i bardziej precyzyjny wskaźnik.

dlatego sie zastanawiam czy mikroprocesor nie powinien kontrolowac tego na tyle ze ograniczy ilosc energii do pojemosci oryginalnej bo nawet kontrolka ladowania w laptopie gasnie po przekroczeniu tej wartoscii …