Asus Eee PC - migotanie i gaśnięcie ekranu

Dzieje się to nawet przy lekkim poruszeniu a czasem nawet nie ruszany zaczyna wariować. Sądze że to wazne więc dodam że komputer jest po dwóch zalaniach i upadku (cud że wogóle działa). Co najprawdopodobniej się zepsuło, matryca, zawiasy czy kabel? I czy opłaca się go ratować?

Jakie dokładnie są objawy, gaśnie podświetlanie czy znika obraz całkowicie? Można to sprawdzić oświecając ekran latarką, najlepiej jak przed zgaśnięciem na ekranie było coś z jasnym tłem żeby łatwo można było dostrzec obraz.

 

Spotkałem się w swoim lapku (kupiony używany) z tym że po ruszeniu lub zamknięciu klapy gasło podświetlanie, jak wyłączyłem lub zahibernowałem lapka przyciskiem wyłącznika i ponownie odpaliłem go nie ruszając klapy to podświetlanie znów działało.

Okazało się że wtyczka od podświetlania się lekko poluzowała i zwyczajnie styki traciły na chwilę połączenie - poprawiłem wtyczkę i wróciło do normy.

 

Natomiast częste miganie podświetlania może świadczyć o zdychającej świetlówce lub układzie inwertera świetlówki, w takim przypadku sprawa się komplikuje.

Uszkodzenie samej matrycy jest raczej mało prawdopodobne chyba że nie tylko gaśnie podświetlanie ale i znika całkiem obraz.

 

Posprawdzaj czy wtyczka od podświetlania jest dobrze zamocowana w gniazdku (najlepiej ją wypiąć i wpiąć ponownie) oraz czy nie widać uszkodzeń kabli i taśmy od wyświetlacza.

W niektórych modelach kable mogą się łatwo przecierać przy zawiasach klapy przy częstym jej otwieraniu i zamykaniu.

Sprawdziłem i znika całkowicie :frowning: Przy jednym ustawieniu jest ok a potem wystarczy nawet lekko dotknąć i obraz zaczyna migotać lub całkiem znika (czarny ekran).

W takim razie może to oznaczać uszkodzenie taśmy od wyświetlacza. W większości modeli da się to zrobić ale bywa to dość problematyczne.

 

Spotkałem się z laptopem w którym aby podłączyć taśmę do matrycy trzeba było to robić po omacku bo taśma była tak krótka i miejsca było tak mało że ledwo dało się wcisnąć rękę.

W innym lapku z kolei zamiast taśmy był użyty zwykły wielożyłowy kabel (zapewne dla oszczędności) przylutowany bezpośrednio do matrycy.

Ile by to mogło kosztowac w serwisie?