Asus EEE PC PC4G


(Kontakt) #1

Mam mały problem chciałbym na Asusie PC PC4G z oryginalnym Linuxem zainstalować WinXP(Legalnego) przy pomocy zewnętrznego DVD na USB, w czasie instalacji pokazuje mi różne partycje w tym C(BIOS) Fat32, czy usuniecie tej partycji nie będzie skutkowało brakiem dostępu do Biosu tego urządzenia. Proszę o pomoc.


(luger) #2

Po co chcesz usuwać partycje? Zainstaluj na C:/, na tym Linuksie z formatowaniem NTFS najlepiej. Rozumiem, że chcesz zastąpić Linuksa Windowsem XP.

Jeżeli skasujesz tą partycję C:/ to jeżeli jest ustawiona jako aktywna, a najprawdopodobniej tak, to stracisz wszystkie partycje bo na niej jest tablica partycji.

Nic się nie stanie w zasadzie, będzie trzeba tylko utworzyć partycje od nowa ale stracisz wszystkie dane, BIOSowi nic nie będzie.


(Golden Finger) #3

speskom , Zmień tytuł, by był związany z problemem, korzystając z przycisku EDYTUJ.

Zapoznaj się TYMI informacjami.


(roobal) #4

Tablica partycji jest zapisywana w sektorze rozruchowym MBR a nie na partycji. Tak poza tym w Linuksie partycja nie musi być aktywna (nie musi posiadać flagi boot).

Nawet jeśli partycja nie będzie aktywna to w konsoli odzyskiwania Windows wystarczy wydać polecenie fixboot aby aktywować partycję no i przyda się jeszcze fixmbr w celu usnięcia linuksowego bootloadera ale podczas instalacji XP windowsowy bootloader powinien nadpisać bootloader Linuksa.

Pozdrawiam!


(Kontakt) #5

Dzięki bardzo za informację, podzielę się wrażeniami jak zainstaluję system ale to dopiero po weckendzie.