Asus EeePC 1201K - Windows 7?

Witam!

Posiadam w/w netbooka (nie, nie kupowałem go) i w związku z tym mam też parę problemów i pytań odnośnie tego sprzętu. Pierwszą sprawą jest taktowanie procka - wszelkie źródła podają 1.4GHz natomiast we właściwościach systemu stoi jak byk… 880MHz. Tnie się na nim wszystko, począwszy od filmików aż do leciwych i niezbyt wymagających gier. W związku z tym moje pytanie - ktoś próbował bawić się w overclocking? Niestety nie znalazłem żadnych pożytecznych informacji n/t podkręcania procka w tym sprzęcie, ale może komuś się udało, jest zadowolony z efektu i chciałby podzielić się swoimi spostrzeżeniami?

Druga sprawa będąca jednocześnie esencją tego tematu jest instalacja Windowsa 7. Mówię oczywiście o jakichś najbardziej podstawowych wersjach, np. Home Basic albo Home Premium (Starter to śmiech więc nawet o niego nie pytam). Na stronie Microsoftu piszą, że minimalne wymagania to procek z taktowaniem 1GHz i pamięć 1GB - komputer spełnia póki co jedynie połowę tych wymagań (w praktyce) lub spełnia je całkowicie (wg producenta) . Może komuś udało się postawić siódemkę na tym sprzęcie i jest zadowolony z efektu, tj. komputer i wszelkie odpalone na nim aplikacje działają płynnie, nie wiesza się ani nie zacina? Póki co mam na nim XP ale to już lekki archaizm…

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i porady,

Pozdrawiam!

Wrzuć obciążenie systemu i zobacz co pisze wtedy o CPU.

Ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale posiadam netbooka Samsung NC110 (ja rowniez nie kupowalem) i mam na nim zainstalowany W7 Starter, tnie sie to niemilosiernie i moim zdaniem, XP bedzie najlepiej chodzil na tego typu sprzecie. Ja za dwa dni instaluje WIn XP tylko czekam az mi kumpel pozyczy naped CD na USB. A ja uzywam tylko komunikatora i Open Office.

Niestety W7 nawet okrojony do maksimum to i tak za duzo na taki sprzet.

Wiec jesli chcesz plynne pracy to tylko XP.

mPiter - niestety XP też się tnie i to jest właśnie ten problem :wink: Znajomy mówił mi, że mimo iż siódemka jest nowsza to i tak jakaś podstawowa wersja może działać stabilniej, no ale widocznie był w błędzie.

Wiadomo, że XP przy tych parametrach netbooka będzie pracował lepiej.

I jak XP się tnie, to może tu być problem sprzętowy - przegrzewanie lub dysk lub po prostu zaśmiecony system lub zawirusowany.

Przegrzewanie rzeczywiście może być przyczyną - mówię zarówno o samym komputerze jak i o zasilaczu, którym kiedyś udało mi się poparzyć. System raczej nie jest zaśmiecony, staram się dbać o to żeby zawsze panował porządek, ostatnio defragmentowałem wszystkie partycje, regularnie usuwam zbędne pliki, antywirus też nic nie znajduje… A komputer pracuje naprawdę słabo - o ile przy “standardowym” przeglądaniu stron internetowych czy zabawie jakimiś programami typu MSWord jest ok, o tyle oglądając filmiki na YT już można się porządnie wkurzyć (okropnie się tną, czasami przez pół filmu oglądam tylko jeden kadr) czy nawet grając w jakieś leciwe i niezbyt wymagające gry. Szczytem wszystkiego jest to, że Mój Komputer potrafi otwierać się przez pół minuty… Napisałem właśnie bogatego w zażalenia maila do ASUSa, opisałem im wszystkie problemy z kompem - zobaczymy co odpiszą :wink:

Jesli ci sie juz XP tnie no to przykro mi ale cos jest nie halo z tym netbookiem. Nie przypuszczam zeby W7 moglo chodzic szybciej od XP, chociaz kto wie… lepsze cuda na tym swiecie widzialem :wink:

Dodane niedziela, 4 grudnia 2011, 18:59

O i jeszcze jedna rada, moze doloz ramu DDR3 2GB kosztuje 38zl, ja od razu na starcie w swoim netbooku wymienialem RAM bo Samsung zaszalal i dal jedynie 1GB (smiech na sali) + jednordzeniowy Atom i zalamanie mialbym murowane.

Posiadam netbooka Samsung N150. Model ten choć posiada cpu Atom 1.6 GHz, domyślnie pracuje z częstotliwością 986 MHz. Co ciekawe nawet obciążenie cpu na 100% nie podnosi taktowania, a to skutkuje straszną czkawką systemu. W biosie netbooka jest opcja pozwalająca wydłużyć czas pracy na baterii kosztem taktowania cpu. Po zmianie ustawienia procesor taktowany jest pełną prędkością, w moim przypadku to jest 1662 MHz. Czas pracy na baterii skrócił się o 2 godziny, z 7.40 godziny na 5.40 przy jasności wyświetlacza ustawionej na min w obu przypadkach. Co do windows7 starter, to nie jest aż tak źle jak może się wydawać. Oczywiście ważne jest do czego chcemy stosować sprzęcik. Jeżeli ma to być zamiennik normalnego PC, to niestety nie tędy droga. Jeżeli to ma być wspomaganie pracy na PC, np. zarządzanie informacją w firmie, testowanie sieci, komunikacja w ramach firmy np poczta, czat, redmine, bądź też kontakt z klientami, to sprzęt ten jest bardzo wygodny, lekki, mobilny i zapewnia długą pracę na baterii.