ASUS F5M - dźwięk się "ścina", artefakty

Witam.

Od niedawna jestem posiadaczem notebooka:

ASUS F5M-AP035H

Dźwiękówka zintegrowana: Realtek HD Audio

Mam z nim od samego początku dziwny problem z dźwiękiem. Nie mam pojęcia czego on dotyczy, a bardzo przeszkadza i chciałbym to jakoś naprawić.

Objawy mają charakter czysto techniczny: podczas odtwarzania czegoś dźwiękowego - film, muzyka, OBOJĘTNIE jakim programem (próbowałem WMP, AllPlayer, WinAmp, FooBar - wszędzie tak samo) co jakiś czas dźwięk przerywany jest krótkim, 1-2 sekundowym “artefaktem”.

Ponadto prawie zawsze uruchamiając i wyłączając np. plik avi, występuje taki 2-3 sekundowy atak szumo-zakłoceń. Jakby dźwięk - i cały system (kursor się nie rusza!) się na moment ścina.

Czy ktoś wie o co chodzi i co powienienem zrobić? To wygląda naprawdę niefajnie niestety. Przerywa wszelkie słuchanie muzyki, oglądanie filmów na notebooku.

Sterowniki… od tego zaczalem w ogole. Przeinstalowalem Realteka (chyba najnowsze) a poza tym reinstalka DirectXa najnowszego i kodeków (K-Lite).

Walczyłem z tym długo i odkryłem jedną zadziwiającą rzecz: mianowicie po skillowaniu procesu Splendid (acmon.exe) - niby ma polepszać wyświetlanie obrazu i jego ponownym odpaleniu manualnie dźwięk działa przez pewien czas OK. Ale wystarczy zamknąć laptopa we wstrzymanie lub hibernację, otworzyć i znów pojawia się ten problem.

Będę naprawdę wielce wdzięczny za wszelką pomoc!

Witaj !!

:arrow: Jakich sterowników używałeś do instalacji - oryginalnych producenta (np. na płycie CD) czy ściąganych z netu ??

:arrow: Czy instalowałeś sterowniki do chipsetu, a dopiero później do zintegrowanego dźwięku ??

:arrow: Jakie jest użycie procesora w czasie zacinania się dźwięku ??

:arrow: kliknij START i uruchom narzędzie dxdiag.exe. Przejdź do zakładki Dźwięk i sprawdź czy przyspieszenie sprzętowe pokazuje wartość “Przyśpieszenie pełne”. Jeśli nie - przyśpiesz i wykonaj test modułu Direct Sound.

Jakie rezultaty ??

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Hej, dzięki za odpowiedź.

  1. Sterowniki - laptop jest praktycznie nowy, 2 miesiące go mam. Z zainstalowanym XP już i wszystkimi sterownikami na pokładzie. Dźwięk się psuł od samego początku. Potem zainstalowałem kolejno sterowniki najnowsze do dźwięku ze strony ASUSa do mojego modelu (nie pomogło) a potem ze strony producenta podzespołu - Realteka (też nie pomogło).

  2. Chipset - no nie instalowałem nic manualnie ze sterowników, poza tym co opisałem wyżej, więc niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to :frowning:

  3. Użycie procesora - skacze wysoko. Przy uruchamianiu np. avi do 100% użycia procesora. W trakcie odtwarzania: do 40-50%.

  4. Dxdiag - nie było na pełnym, wrzuciłem pełne i test poszedł dobrze. Ale w innych miejscach nadal dźwięk się psuje.

Powiem jeszcze co odkryłem sam, walcząc z tym pół nocy :slight_smile: Ciągle chodzi mi ten Splendid po głowie. Jego kill i restart naprawiały dźwięk i działał super, bez jednej wady. Ale jest jeszcze jedna rzecz, która powoduje ten sam efekt: mianowicie taki programik jak “Splendid Compatybility Utility”. Po odpaleniu go pokazuje się tylko jedno okienko - “Don’t klick OK if your system is running fine. If you have a problem using Splendid… with other applications, click OK to increase compatibility. Clock Cancel to return to default setting”.

I teraz, jeżeli kliknę tutaj Cancel, to NIEZALEŻNIE czy Splendid jest włączony, czy nie, wszystko zaczyna działać dobrze. Ale po przejściu w stan wstrzymania/hibernacji/rebootu systemu wraca do “zepsutego” dźwięku.

Próbowałem odinstalować Splendida, ale to nie pomogło :frowning:

Witam po małej przerwie na forum !!

:arrow: Jeśli posiadasz płytkę ze sterownikami do Xp, to zainstaluj najpierw sterowniki do płyty głównej (chipset), następnie restart i instalacja sterowników do dźwięku. Kolejny restart i zestaw uzupełniasz najnowszą wersją DirectX.

:arrow: Użycie procesora skacze wysoko… Przy plikach avi nie jest to dziwne, gdyż procesor zajmuje się dekodowaniem materiału i stąd wykorzystanie na 100%. A jakie wykorzystanie jest, gdy odtwarzane są na przykład zwykłe mp3 z poziomu Winampa lub innego playera audio ??

:arrow: Rozumiem, że Splendid’a nie udało się odinstalować. A czy odpala się on przy każdym uruchomieniu komputera - czy zawsze po odpaleniu systemu widoczny jest w procesach w menadżerze zadań ?? Czy możliwe jest takie jego skonfigurowanie, by nie odpalał się ze startem systemu ?? Czy posiada on jakiś panel konfiguracyjny ?? Jeśli nie, to spróbujmy usunąć go z autostartu. Wejdź na start-uruchom i wpisz msconfig. Wejdź do zakładki uruchamianie, znajdź wpis dotyczący splendida i odznacz go. Później restart i sprawdzenie, czy w procesach Splendid nie funkcjonuje i czy dźwięk działa OKI !!

Daj znać jakie rezultaty. Ewentualnie będziemy działać dalej… :slight_smile:

Z pozdrowieniami

Dimatheus