ASUS K51AC - nie działa kamerka i porty USB

Witam. Kolega na problem ze swoim laptopem. Tak jak w temacie, nie działają porty USB i wbudowana kamerka. System to Vista 32 bit. Jutro do niego idę ogarniać, bo on jest zielony, a ja trochę mniej, więc chciałbym mu pomóc :smiley: Czyżby sterowniki padły? A może jakieś podłączenie na płycie głównej? Opisał, że to stało się z dnia na dzień, przy codziennym użytkowaniu. Co radzicie zrobić. Przeinstalować sterowniki? Sprawdzić podłączenia jakimś programem?

Prawdopodobnie padła mostek północny na płycie.

A idzie to jakoś sprawdzić?

To dość odległe od siebie konstrukcyjnie urządzenia, więc na początek zainstaluj (nadinstaluj) mu prawidłowe sterowniki ze strony firmowej laptopa: http://support.asus.com.tw/download/download.aspx?SLanguage=pl-pl W lewym, górnym rogu wpisz model laptopa i wybierz potem system operacyjny. Pobierz i zainstaluj sterowniki z pozycji USB i Camera , ale w tym drugim przypadku kierując się odczytanym z Menadżera Urządzeń, w pozycji Urządzenia do obrazowania , tzw. ID urządzenia (kamery). To bardzo ważne! Dopiero po odczytaniu ID pobierz sterowniki z odpowiedniej pozycji (są tylko dwie) dla kamery i zainstaluj. Jak się pomylisz, obraz z kamery będzie “do góry nogami” :!:

Idzie. Reballing, albo wymiana układu. Ale to raczej to będzie, to mostek północny odpowiedzialny jest za komunikację urządzeń i takie nagłe zniknięcie kamerki i portów usb na to wskazuje.

Więc jeśli reinstalacja sterowników nie pomoże, to znaczy, że układ jest zepsuty? Czy jest jakiś darmowy program, który sprawdzi, czy to jest sprawne?

Nie ma :slight_smile:

Miło :smiley: Sprawdzę, czy czyta pendrivy z live linuxa, to powinno conieco pokazać.