Asus k8v-xe + WD SATA II + WinXp = problem z instalacją

Witam,

Chciałbym prosić o poradę. Problem ma charakter sprzętowo - programowy. Jeśli zamieściłem go w złym dziale to proszę moda o przesunięcie i z góry przepraszam.

Otóż kolega zakupił komputer o nazwie “fenix” z płytą asusa k8v-xe i dyskiem wd caviar sata II 160 GB.

Przy próbie uruchomienia instalatora Windows Xp wszystko działa, dysk jest widziany przez instalator, dzieli się na partycje, formatuje i kopiuje pliki instalacyjne. Jednakże po zakończeniu tej operacji i restarcie komputera znowu włącza się od nowa instalator XP z płyty

W biosie dysk nie jest wykrywany, mimo iż instalator go widzi.

Ustawione jest w Biose:

Raid - Disabled, SATA Controller - Enabled, SATA Mode - IDE

Boot: 1. Cdrom 2. Hard Disk 3. Removable Media

Brak napędu FDD.

Próbowaliśmy również podczas pracy instalatora doinstalować (F6) inny sterownik Raid/sata/scsi ale nic z tego nie wyszło - instalator nie widział odpowiedniego sterownika.

Na ustawieniach fabrycznych płyty (default settings) również ten sam efekt.

Co zatem należy zrobić aby zainstalować system.

Czy istnieje może jakaś niezgodność między płtyą a dyskiem?

Słyszałem że można przełączyć dysk w tryb SATA I ale nie wiem jak to zrobić (na stronie producenta Western Digital nic nie znalazłem)

Czy ktoś z was miał podobny problem??

Start ustaw na HDD, a nie CDROM.

Sprawdź, czy jest aktywna partycja systemowa HDD.:mrgreen:

ustawiałem start zarówno na hdd na cdrom itd różne kombinacje ale zawsze startuje z płyty.

A na c było coś tam zainstalowane freeDos czy coś takiego więc chyba jest aktywna. Jak można to sprawdzić ?

A w BIOS wykrywanie dysku jest na AUTO?

Jak najbardziej :slight_smile:

Aktualizacja BIOSu, wymiana kabelka SATA.

Ale komp wyszedł z fabryki 15 stycznia 2007 roku i pojechał prosto do sklepu gdzie go sprzedano wczoraj mojemu koledze :stuck_out_tongue: wszystko jest nowiusieńkie.

Kable zmienialiśmy jest to samo. A bios na tej płycie to chyba sata pociągnie bez jaj :slight_smile: asus by tak nie dał plamy chyba?

Ta płyta jest na 754, :hahaha:, sprzedal mu złom, zaktualizujcie bios.

Chipset Via = problemy.

Poszukaj na dysku zworek, i jak będzie to przestaw na 1.5GB.

Podłanczaliście dysk do innego kompa, dysk pracuje?

Zresetuj bios.

zobaczcie na innych portach bo ta płyta ma jakieś dziwne porty

2 x UltraDMA 133/100/66/33 (4)

4 x Serial ATA II (4)

1 x Serial ATAII (1) (JMB 363)

1 x eSATA II (1) (JMB 363)

nazwa ‘‘fenix’’ - coś czuje że wsadzili tani zasilacz, ale komp raczej się nie odrodzi z popiołu.

THX za rady zobacze co tam dokładnie w trawie piszczy z tym Biosem bo myślę że tam tkwi problem.

Dysk działa na 100% bo jak pisałem wcześniej można go sformatować bez problemu i przekopiować pliki instalacyjne.

Jakby była dyskietka systemowa to coś bym wymyślił ale tam nie ma fdd a jakoś tak gupio robić boot disk z karty do aparatu cyfrowego :slight_smile:

A swoją droga to znalazłem wiele osób które już miały podobny problem z tą płytą i dyskiem ale jak narazie żadne rozwiązanie nie jest skuteczne :frowning:

Złączono Posty : 02.02.2007 (Pią) 18:59

Problem został rozwiązany choć z pewną szkodą dla kolegi (finansową i moralną :slight_smile: )

Otóż płyta ASUS K8V-XE nie współpracuje z dyskami SATA II.

Znalazłem 2 możliwości uruchomienia dysku:

  1. Wg zaleceń asusa - update biosu --> odpada, komp jest na gwarancji a jakby coś poszło nie tak to po płycie, do tego brak FDD trzebaby kombinować z innymi napędami

  2. Zmiana trybu działania dysku z SATA II NA SATA I --> i to też zrobiłem i wszystko działa jak należy :smiley: (na szczęście WD mają taką możliwość)

Niestety serwis zachował się bardzo nieprofesjonalnie. Powiedział koledze że oni nic z tym nie zrobią i musi poradzić sobie sam.

Przyznali że bios tej płyty (v. 0302) nie obsługuje takich dysków, ale komputer jest montowany w zestaw akurat o takiej konfiguracji i nikt na to nic nie poradzi.

Dzięki za wszystkie rady. Pozdrawiam.