Asus p5kpl-am se nie działa z ramem 2GB

Witam!

Kupiłem nową płyte Asusa p5kpl-am se z procesorem pentium i nowy zasilacz. Wszystko ładnie śmiga na rami DDR2 512, ma 667 mhz. Teraz kupiłem ram DDR2 GoodRam 2Gb 800 mhz i komputer nie chce sie włączyć, nawet na monitorze nic sie nie pojawia przechodzi w stan uśpienia, a słychać że komputer pracuje. Wszystko tu wymienione to nowe podzespoły, dodam że sprawdzałem ten ram w innym komputerze i działa bez problemu. Monitor jest podłączony pod zintegrowaną grafikę. Dziwne na 512ram wszystko śmiga.

Ta płyta obsługuje RAM 667 mHz. Musisz zmienić w biosie, uruchamiając na starej kości, żeby ram był 667. Inaczej nie włączysz komputera.

z tego co pisze w instrukcji to obsługuję nawet 1066mhz

Zresetuj BIOS zworką na płycie głównej, i dopiero uruchom komputer z nowymi pamięciami. Najprawdopodobniej miałeś zapisane stare ustawienia starych pamięci. Widać te mają problem z uruchomieniem się na innych ustawieniach.

Robiłem już reset biosu zworką ale to też nic nie dało.

Jedyne co mi przychodzi na myśl to aktualizacja BIOS’u…

Aktualizacja napewno nie będzie potrzebna. Płyta jest nowa i dobrej jakości. A co najlepsze tak gdzie o kupiłem składają takie zestawy z tej płyty i takiego ramu i działa.

Włóż 512, podnieś napięcie vdimm na początek o 0.1-0.2V, zapisz bios, podmień na 2GB.

Zrobiłem reset biosu na tym ramie 2 GB czyli samo powinno sobie chyba dopasowac napięcie.

No nie zawsze tak jest. Zrób tak jak napisał Tobi.

Kolego mówię Ci zmień na 667. Wiem co mówię sam się z tym głowiłem, no i tylko tak to dało radę zrobić. I to właśnie na tej płycie.

Pamięci same zejdą na niższe taktowanie.

Same nie zejdą. Trzeba im pomóc :slight_smile:

Na tych pamięciach nie odpali z 800mhz. Zobacz sobie na stronie producenta “Listę obsługiwanych pamięci” i zobacz jakie pamięci 800mhz obsługuję ta płyta.

Płyta obsługuje pamięci do 1066 więc bez problemu ma iść. To nowa płyta.

Obsługuję do 1066 ale tylko niektóre marki pamięci…

Tam gdzie kupiłem tą płytę montują takie zestawy z takich płyt i takich pamieci i działa.

Sprawdź u kumpla te pamięci programem Memtest 86+…

nie muszę sprawdzać u kumpla programem, bo włożyłem je do swojego komputera i już drugi dzień działają bez problemu.

Skoro jesteś mądrzejszy od nas to po co zakładałeś ten temat ? To że działają nie znaczy że nie są uszkodzone… Uszkodzone pamięci czasami powodują resety, BSOD’y, błędy podczas obciążenia. Wiem bo sam miałem taki przypadek… Takie błędy ujawniają się w różny sposób… Nie zaszkodzi Ci chyba jak sprawdzisz, nie ? :slight_smile:

No tak ale na tym komputerze z płytą ASUSA to nawet komputer nie wstaje. Wymieniałem tą pamięć na nową bo myślałem że jest uszkodzona, po wymianie jest nadal to samo. A na moim komputerze działa bez problemu. Dziwny jest ten problem, mi sie wydaje że tu co jest wspólnego z kartą graficzną która jest zintegrowana a wykorzystuje pamięć ram i tu raczej tkw problem tylko jaki??..