Asus R510JK ram upgrade

Posiadam laptopa Asus R510JK, którego płyta główna, według specyfikacji, obsługuje maksymalnie 12 GB ram’u. Sprzęt kupiłem równo 2 lata temu, wybrałem opcje z 8 GB ram’u(możliwa była także opcja z 12 GB ramu - w tym, że 4 GB ramu zintegrowane z płytą główna, tzw. onboard ram). Chciałbym teraz zwiększyć pamięć ram do maksimum, jednakże jednym wyjściem jest kość 16 GB DDR3, laptop posiada tylko 1 slot. Pamięć to nie problem, znalazłem model Crucial’a, który spełnia wymagania, jednakże zastanawiam się czy taka kombinacja w ogóle zadziała i otrzymam 12 GB ramu, czy niestety już muszę zostać przy 8 GB.

Dla zainteresowanych pamięć ram 16GB, nad która się zastanawiam:

Na 97% laptop nie rozpozna kości 16 GB. Maksymalnie 8 GB.

W sumie obsługuje 8 GB - czyli możesz wsadzić max moduł 4 GB.

Ma być o CL-11.

Z reguły taka - sprawdź!!!

4GB 1600MHz CL11 DDR3L 1.35V

Zobacz, może obecną rozpozna CPU-Z, Aida64, to weź takiego samego producenta.

Nie za bardzo rozumiem. Dlaczego mam sprawdzać 4 GB skoro aktualnie mam włożoną kość 8 GB? Ja chce włożyć kość 16 GB(bo laptop ma tylko 1 slot), aby osiągnąć maksymalna wartość dla płyty głównej(czyli 12 GB). Jedyny problem to właśnie, czy kość zostanie rozpoznana.

A ile system teraz pokazuje ogółem pamięci?

Jesteś pewien, że masz tylko jedno gniazdo RAM ? Wydaje mi się, że powinieneś jednak mieć dwa …

JNJN naprawdę nie rozumiem o czym ty piszesz. Sądzę, że jasno się wyraziłem. Mam włożoną kość 8 GB, system pokazuje 8,00 GB (dostępne: 7,45 GB).

Pangrys tak jestem pewien, że mam tylko jedno gniazdo.

No ciężko zrozumieć… czyli, powinno być razem 12 GB - 4 +8.

A tak bios wyłączył wewnętrzną i masz max 8 GB z dodatkowego modułu.

Albo dodatkowy moduł,to… 4 GB?

@micglo
Wrzuć screen z zakładki SPD w programie CPU-Z

Asus R510JK ma opcje wyboru przy zakupie.

  1. Ze zintegrowana kością 4GB na płycie głównej + 8 GB kość pojedyncza w slocie co łącznie daje 12 GB
  2. Tylko kość 8 GB w pojedynczym slocie.

Ja wybrałem opcje 2, czyli tylko 8GB, a więc mam tylko 8GB
I teraz chciałbym zakupić i użyć kość 16GB, aby uzyskać 12GB, bo tyle maksymalnie obsługuje płyta główna.
Tylko nie wiem właśnie czy taka kombinacja zadziała. Czy bios wykryje kość i wykryje wielkość 12 GB.

No to wyjmij moduł 8 GB i zobaczysz,co będzie? bo podejrzewam, że moduł zintegrowany 4 GB dalej jest.

Lub jw i zobaczymy dane w slocie 1 i 2.

Jeszcze slot 2.

W pierwszym masz 4 GB?

reszta pusta jest

Tylko jeżeli to jest zintegrowany moduł, a mam włożoną kość 8 GB do gniazda, to czemu wykrywa mi tylko 8 GB? :smiley:

No to wygląda, że dodatkowy moduł, to 4 GB.

4 integra + 4 dodatkowy=8

Wrzuć jeszcze screen z zakładki Memory.

WYJMIJ MODUŁ I SPRAWDŹ.

Albo nie kumasz, albo ktoś Cię w konia zrobił.

Niestety teraz nie mogę, siedzę w pracy :smiley:

Wszystko wskazuje, że dodatkowy moduł, to 4 GB - sprawdź.

Ok, jak wrócę do domu to sprawdzę, dzięki

Wszystko jasne, przyznaje się do błędu :smiley: w slocie jest kość 4 GB, nie wiem dlaczego cały czas myślałem, że jest 8 GB.
Z tego też wynika, że ten model jest zawsze sprzedawany z pamięcią ram zintegrowana, a nie jak przypuszczałem bez.
Dzięki wam zaoszczędzę kasę i kupie kość 8 GB, a nie 16 GB jak chciałem.
Dzięki za pomoc :smiley: