Ata - sata

(ws) #1

Co to dokładnie jest ATA i SATA i czym się różnią od siebie.

Jestem na kupnie dysku 80GB, lepszy będzie ATA czy SATA?

(Rafaleqb) #2

lepszy bedzie SATA moim zdainem ale od wyboru jaki dysk czy ATA czy SATA zalezy tez jaka masz plyte głowna

napisz jaka plyte glowna masz w tedy powie Ci ktos jaki dysk

(ws) #3

Płyta to dopiero będzie w przyszłości i jeszcze nie wiem jaka.

(coś pod athlona)

Narazie dysk będzie w bardzo starym kompie ale docelowo chodzi o nowy

(Monczkin) #4

nowe płyty "obsługę sata" jako szybszsą technologię.

Stare dyski też, też można podłączyć, ale generallnie Sata wypiera Ata, więć przestawiaj się na Sata. W sata, masz szybszy dostęp do danych - a tym samym szybszą pracę :slight_smile:

(ws) #5

Jeśli ktoś mógłby mi dokładnie wyjaśnić co to jest ATA i SATA to będę wdzięczny.

oglądając parametry dysku wiem jakie są ich szybkości, dostępy itp. i nie jest powiedziane że dyski SATA koniecznie muszą być lepsze.

(system) #6

Jestem tego samego zdania.To wszystko bajery marketingowe!

(Chicken82) #7

Różnica w wydajności pomiedzy ATA a SATA to okolo 5%, czyli niewiele. Jesli zdecydujesz sie na zakup dysku SATA to raczej nie podłączysz go do starszej płyty głównej ze wzgledu na inne złacze.

(Damian) #8

SATA jest na innym kablu do którego podłączenia jest wymagany specjalny wtyk na płycie głównej. Teoretycznie,dzięki temu jest szybszy transfer,ale jak z tym jest w praktyce to,zbytnio nie odcz ó łem. Mówie odcz ó łem,gdyż kilka tygodni temu zakupiłem sobie dysk SATA i na początku bardzo żałowałem tego zakupu gdyż przez dwa dni nie mogłem z nim dojść do ładu. Potem wpadłem na pomysł,aby poszukać aktualizacji biosu w której owy problem jest zniesiony i taką znalazłem. Od tamtego czasu nie mam z nim problemem i polecam takowy zakup. Polecam wziąść SATA ale z interfejsem ATA 150 taki jak u mnie. Oczywiście musisz mieć przystosowaną do tego płyte główną.

(Great) #9

Jaka to marka dysku??

(Madafaker) #10

Polecam artykuł który rozwiewa wszelkie wątpliwości:

http://www.egielda.com.pl/?a=10&id=82