ATI Radeon x1600 - Chłodzenie działa tylko na połowie karty?

Witam. Otóż mam kartę ATI Radeon x1600 i mam z nią problem: Mianowicie…Wszystko wygląda jakby chłodzenie działało tylko na połowę karty (mam wiatrak i radiator). Jak doszedłem do tego: Po prostu dotknąłem kartę po jednej stronie - Strasznie gorąca. Dłużej niż 5sec. to nikt tam palcy nie utrzyma, a po drugiej stronie…Karta z taką temperaturą, że można trzymać tak długo jak się zechce. I teraz jeszcze jedna ważna rzecz. Mój wiatrak w karcie działa na takiej zasadzie (zresztą jak chyba w każdej karcie), że nim wyższa temp. - tym więcej obrotów/min. I najgorsze jest to, że temperature “bada” mi chyba z tej części karty, która nie jest gorąca. Sprawdziłem to na zasadzie takiej: Ciche, wolne obroty - dotykam obie połowy karty. Jedna gorąca, druga zimna. Następnie szybkie, głośne obroty - dotykam znowu… Jedna połowa gorąca (jak zawsze), a druga ciepła…

Bardzo to przeszkadza w różnego rodzaju grach (spadek fps itd.)

Może jak sam ustawie obroty wiatraka na maxymalne… Może to pomoże?

Dodam, że problem pojawił się jakoś tydzień temu - wcześniej wszystko było ok.

Sprzęt (nie wiem czy będzie potrzebny ale nie problem podać info):

Procesor: Pentium IV 3.0GHz

Pamięć ram: 1,5GB (1x 512, 2x 256)

Karta Graf. Ati Radeon X1600 [256mb]

Płyta główna: MSI 7012

Zasilacz: 300W

Na dysku twardym mam wolne 40/70GB.

A i jeszcze jedno: Format nie był robiony jakoś półtora roku, ale wątpię, żeby to pomogło, wirusów to raczej nie mam na kompie.

Z góry dzięki za wszelkie propozycje co do rozwiązania problemu. Pozdrawiam.

Czy był czyszczony wentylator z kurzu,bo prawdopodobnie mógł się zatrzeć i tłumaczy to spadek fps w grach i wysoką temperaturę.Pozdrawiam

Polecam Ci zdjąć całe chłodzenie, wyczyścić je, i to powinno pomóc, jeśli nie to może spróbuj ustawić profil pracy wentylatora w programie Msi Afterburner

Wymiana pasty konieczna.

Cześć,

swoją drogą byłoby miło, gdybyś podał markę zasilacza. Jaki dokładnie model karty? (referencyjna, innej marki?)

To będzie tylko 1 GB, być może pomyliłeś kostki.

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

Zasilacz: MGB - 350S ATX.

Mój błąd w napisaniu, pamięć jest 1,5GB, kostki to 1x 1GB i 2x 256 :slight_smile:

Karta wygląda tak: http://www.fdbnetwork.com/upload/683/im … -front.jpg

A wiem tylko tyle, że to ATI RADEON X1600 SERIES.

Zapomniałem napisać - Wczoraj wziąłem kartę, całą rozkręciłem i wszystko dokładnie przeczyściłem, mimo tego, że kurzu tam wcale zbyt dużo nie było.

Faktycznie, możesz mieć rację, zwróciło to moją uwagę podczas rozkręcania i czyszczenia karty. Wyglądało, tak jakby była resztka pasty, być może nawet wcale jej nie było. Czy to może być przyczyną?

Zaraz ściągam program i dam znać, czy pomogło :slight_smile:

@EDIT: Mógłbyś powiedzieć, gdzie włączyć ten profil pracy…? No normalnie całe właściwości przeleciałem i wszystko i nigdzie nie widzę takiej opcji. Dzięki

Dzięki wielkie za odpowiedzi i przepraszam, że nie dopisałem informacji o czyszczeniu karty i małej ilości pasty. Nie wiem czemu ale wyleciało mi z głowy… Pewnie dlatego, że temat zakładałem w nocy, kiedy byłem zmęczony…

Zasilacz warto wymienić na markowy, ten twój do niczego się nie nadaje poza psuciem sprzętu.

No ogólnie ten mój sprzęt nie jest zbyt dobry…Już dawno myślałem, o wymianie na nowy, ale na razie nie mogę sobie na to pozwolić…

Sory ale rzucę ci tylko linkiem do filmiku bo sam nie potrafię ci tego wytłumaczyć http://youtu.be/x1BMnVNpl_0