Auto-gaz

Witam.

Zastanawia mnie Wasze “podejście” do instalacji gazowych montowanych w samochodach. Wyraźcie swoje zdanie

jeździłem “zagazowanym” samochodem i ogólnie nie polecam… teraz jeżdżę dieslem (turbo:) i to jest to! !!

W zależności od silnika, wartości auta itp to normalne że jak jest mnie stać na fajną furę za 6 cyfrową liczbę to zamontowanie gazu do niej jest profanacją, ale dla normalnych szarych użytkowników dróg jest najtańszym paliwem i jeszcze długo takim pozostanie

Skąd masz takie cynki ??

Od św. Piotra

:stuck_out_tongue:

generalnie uznaje gaz w silnikach 1.6 i 2.0, ale jak czasami widze CC 700 z gazem to normalnie smiech, ktos to jzu chyba totalnie zadarmo chce jezdzic, i jakby mogl to pewno by wode wlewał.

generlanie jestem na kupnie wozu, cos o pojemnosci do 1,4l i raczej bez gazu, szkoda auta :slight_smile:

Zaprzeczysz ? Z pewnością nie…

Zanim do użytku wejdzie gaz ziemny minie sporo czasu. Zgodzę się, że jest on tani (litr ok. 1,2zł) ale takich stacji jest w Polsce bardzo mało, a instalacja gazowa przystosowana do spalania takiego gazu kosztuje ok. 6.000. Poza tym, rząd opodatkuje CNG, po czym zapłacimy za niego po ok. 1,70zł/litr. Biorąc pod uwagę te aspekty, trudno sobie wyobrazić aby większość/znaczna część Polaków jeździła na takim paliwie. Pozostaje LPG. Olej napędowy po 4zł, benzyna po 3,90zł. Olej opałowy ? Raczej trudno dostępny, chociaż tani (ok. 3zł/litr). Tylko pragnę zauważyć, że po naszym kraju jeździ ok 25% Diesli/Turbo Diesli.

Jeśli chodzi o sam pomysł instalowania LPG - jestem “za” praktycznie zawsze (czy to w Polonezie czy BMW). Pod jednym warunkiem: instalacja musi być najwyższej próby, a nie za jakieś 500zł…

Do Poloneza, starszych generacji Golfa, Astry, Clio - wystarczy instalacja za ok. 2.000zł i dobry fachowiec a nie “Pan Zdzich”. Do sześciocylindrowego motoru w przykładowym BMW E38 728i instaluje się profesjonalne instalacje gazowe (oczywiście LPG) za ok.6.000-7.000zł. Sprawują się bardzo dobrze, a samochody nie “strajkują”.

W bardzo ciekawy sposób do tej sprawy podchodzą np. Włosi, Szwedzi czy Norwegowie, których nakazują i propagują instalowanie w nowych samochodach instalacje LPG (np.Saab, Volvo). Zaleca się także w tych krajach instalowanie powyższych instalacji w autach starszych - wszystko z dbałości o środowisko. A u nas ? Chodzi tylko o koszty. Nie wina obywateli, że nasz rząd podwyższa opłaty związane z LPG. A samochód trzeba czymś zasilać…

Pytam się skąd wie że długo pozostanie :?

Naszą ekipę rządzącą stać na wszystko.

Ropa też była tanim paliwem, a teraz jej cena jest taka sama jak etyliny.

Ten sam los może spotkać i gaz

fiesta zanim to nastąpi wyjeżdze jeszcze na gazie nie jedna dłuuuuugą trase

a co do pytania w ankiecie to: mam juz taka instalacje :D:D:D

Jak na razie nie ma większych szans, żeby ceny LPG dużo wzrosły, nie przewiduje się wprowadzenia nowych źródeł napędu, a cena 1.95zł za litr jest na razie najniższą jeśli chodzi o ceny paliw.

Często cena ON przewyższała ceny bezołowiówki :slight_smile:

Już kilka razy chcieli podnieść wartość akcyzy, jednak to się im nie udawało. I oby było tak jak najdłużej. W innym wypadku ~30% zmotoryzowanych będzie musiało zrezygnować z jazdy… i przesiąść się na rower :smiley:

najlepiej mieć diesla jak sie kasy nie ma na paliwo a gazu nie polecam bo niszczy się silnik bardziej niszczy.

cos za coś prawda? :stuck_out_tongue:

dokładnie :stuck_out_tongue: ponieważ w europie zachodniej na gazie jezdzi sie po to by nie niszczyć środowiska, a w polsce -> bo jest tanio.

nigdy nie miałem gazu i podejrzewam ze sie nie przerzuce, bo jakoś nie mam zaufanie. moj motor to 1,9tdi

Tekst typu: “Ale ja sie nie dziwie się” :mrgreen:

Ale - w silniku, w którym spala się LPG niszczą się tylko niewiele więcej zawory i uszczelka pod głowicą. Poza tym wbrew pozorom, silnik zasilany LPG pracuje ciszej i równomierniej (szczególnie starsze auta). W silniku z używanym LPG robi się także mniejszy “nagar”.

Jeżdżąc z butlą w bagażniku mamy świadomość, że ZNACZNIE mniej zanieczyszczamy środowisko (tzn. sama butla nic nie daje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) - jeśli to kogoś obchodzi :slight_smile:

spyker don’t be funny ; ]

to nie jest tak do końca

jakim to autem jeździłeś? Jaka to instalacja (stopień)?

To prawda, ale Propan- butan jest pochodną ropy naftowej, a co sięz tym wiąże?