Automatyczne generowanie mapy odsyłaczy?

A więc mam pytanie. Ostatnio dużo pracuję z html, a ostatnio chciałabym zacząć częściej tworzyć mapy odsyłaczy. Jednak pomimo wszystkich przeczytanych kursów i tutoriali wciąż nie mogę do tej dojść. I teraz moje pytanie - czy jest jakiś program, który posiada wbudowaną funkcję automatycznego generowania w/w map?

Z góry dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Macromedia Dreamweaver. Profesjonalny, drogi, ale posiada tą funkcję.

PS. Mapy odsyłaczy są złe. Beznadziejnie się je obsługuje pod przeglądarkami tekstowymi, dźwiękowymi, oraz bez myszy. Pomyśl o tym.

PPS. http://riddle.jogger.pl/2005/09/18/mapa … w-css-2.1/

Jeśli to są najważniejsze wady mapy odsyłaczy to mi nie przeszkadzają. Nie robię stron dla tych co nie mają myszy lub posługują się przeglądarkami tekstowymi. Nie interesują mnie również ci co wyłączają scrypty javy no i jeszcze parę innych rzeczy…

Nieściśle się wyraziłem - mapy, jeśli są źle zrobione, to są złe. Normalnie to tak średnio, ja zwyczajnie nie lubię, ale o gustach… :wink: Powinno się dla każdego elementu dawać parametr alt, aby uniknąć problemów. Po prostu.

See: http://mimas.ceti.pl/dia/day_24.html

Twój wybór.

Aczkolwiek:

Jeśli tworzysz strony dla rządu, samorządu i organizacji pożytku publicznego to musisz uwzględniać osoby niepełnosprawne, a strona musi spełniać założenia WAI - tak stanowi prawo unijne.

Jeśli tworzysz strony biznesowe, to zgodność z WAI może być przydatna, bo niepełnosprawni są to zawsze potencjalni klienci.

Zawsze zostaje jeszcze największy ślepy Internetu: Google. Jak sobie G radzi z mapami odnośników? Tak samo jak z normalnymi linkami? Nie, też wymaga alt. A raczej - przydatny jest. Googlebot indeksuje treści atrybutów alt w samym obrazku mapy oraz w zdefiniowanych obszarach. Teksty te posłużą do określenia związku zarówno Twojej strony jak i linków w mapie z zapytaniem w wyszukiwarce.

Zalecenia WAI mówią także o alt albo nawet o duplikacji linków:

Ale zszedłem na mały off topic bo miało być czego użyć do tworzenia map, a nie mówić o accessibility stron WWW :wink:

Więc: mam wrażenie, że MS FrontPage miał możliwość tworzenia map, podobnie chyba MS Expression Web to ma.

toż to bardzo szerokie grono uzytkowników

Wszystko się zgadza ale:

1)Zakładam, że pomocy na forum nie szukają ci co tworzą strony rządowe. (chyba, że syn ministra dostał po znajomości fuchę, a nie wiele potrafi.) :frowning:

  1. Po tych kilkunastu latach istnienia internetu większość profesjonalnych stron staje się do siebie podobna jak krople wody. Bez logo to chyba bym nie odróżnił WP od Onetu. Wszystko już wiadomo: jaki kolor najlepszy, jaki krój czcionki, gdzie logo i jaki rozmiar itd, itd. Jak się spojrzy na fora internetowe tworzone według szablonu to dosłownie wyglądają identycznie. Czy rzeczywiście w przyszłości wszystkie strony, także te amatorski muszą wyglądać jednakowo?

Ja osobiście lubię czasami strony które wyraźnie różnią się indywidualnością, nawet jeśli nie zawsze spełniają jakieś tam standardy.

Nie widzę związku. Czy indywidualność wymusza ignorowanie standardów, które naprawdę są ważne? Znam trochę oryginalnych stron (pod względem wyglądu), które mają przykładowo walidujący się semantyczny kod XHTML i spełniają WAI. Inna sprawa, że takich stron jest niestety mało nadal.

A że się upodabnia teraz wszystko to inna sprawa, na przykład cały nurt zwany Web2.0 to jest podobieństwo witryn między sobą. Pastel colours, rounded corners, shitty ideas :wink: