Autonumerowanie pól w Excelu


(opi) #1

Problem który chcę poruszyć, zobrazowałem, aby ułatwić jego zrozumienie.

excelwe8.png

  1. Mam nieponumerowaną ilość pól. Jak widać część komórek jest pustych (zielone), a część jest przeze mnie na stałe pomijana (pomarańczowe i seledynowe).

  2. Excel od dawna posiada automatyczne numerowanie pól, więc z tego korzystam - zaznaczam pola i ...

  3. ... no właśnie, ponumerował mi wszystkie pola, nawet te które ja nie chciałem... i tutaj sedno problemu.

Jak widać, komórki: 162, 164 i 180, zostały ponumerowane a ja chciałbym je zablokować przed numerowaniem, a także przed zmianą zawartości i kolorem.

Jak zablokować pola przed autoponumerowaniem, ale jednocześnie, aby numeracja była ciągła dla następnej komórki jak to widać na 4.

  1. Tutaj widać, do czego dążę, ale robię to ręcznie, tzn.: robię zaznaczenie od 165-179 i numeruję, pomijam pole 180 i zaznaczam dalej od 181-... i numeruję. Jest to bardzo czasochłonne, bo mam tych pozycji bardzo dużo.

Dzięki za odpowiedź.

Mam nadzieję, że w Office 2007 coś takiego jest, bo z niego korzystam.


(Kolmar) #2

Normalnie nie da się tego zrobić, jest możliwość zablokowania wybranej komórki (formatuj komórki -> ochrona -> zablokuj), każda próba zmodyfikowania jej będzie skutkowała komunikatem o odmowie dostępu (oczywiście autonumerowanie zastosowane będzie tylko do momentu napotkania chronionej komórki). Uprzednio należy zastosować tę opcję w drógą stronę tzn. dla wszystkich komórek, zaznaczamy cały arkusz i odznaczamy atrybut "zablokuj". Aby to wszystko działało musisz mieć włączoną opcję ochrony arkusza.

Na ścisłość tego typu rozwiązanie też jest denerwujące i bardziej przypomina "ręczną robotę" mimo to zabezpiecza Cię przed przypadkowym nadpisaniem danego pola (komórki) dlatego też, aby mieć to "wpełni zautomatyzowane" musisz stworzyć skrypt/makro. Poszukaj, jest dość dużo literatury dot. tego zagadnienia.


(opi) #3

Dzięki za odpowiedź, lecz nie jest to w żaden sposób dobre rozwiązanie.

Numeracja komórek w których jedna jest zablokowana, skutkuje komunikatem, że komórka jest chroniona, więc jej nie pomija a blokuje całą operację numerowania.

Z makro nie próbowałem i nie wiem jak się za to zabrać.

No szkoda, że Office 2007 takiej opcji nie posiada...


(Kolmar) #4

Przecież pisałem, że nie jest to dobre rozwiązanie, już dla np. 2000 rekordów robi się ono niezwylke wkurzające.

Jedyne rozsądne rozwiązanie można uzyskać tworząc odpowiednie makro. Innej możliwości nie widzę.