Awaria chłodzenia procesora

(Kiler1111) #1

Jakieś parę dni temu postanowiłem wyczyścić wnętrze mojego blaszaka. Gdy dorwałem się do procesora próbowałem odmontować wiatraczek z radiatorem. Stosując się do instrukcji zawartych w tutorialu zamieszczonym na instrukcji płyty głównej oraz filmikami zamieszczonymi w internecie zaczekałem demontować radiator. Gdy doszedłem do momentu gdzie po odblokowaniu zatrzasków należy oddzielić chłodzenie od płyty głównej napotkałem mocny opór. W celu jego zwalczenia dodałem troszeczkę siły co zaskutkowało złamaniem oporu lecz tylko jednej trzymajki. Na dodatek nie można jej zamocować na żeden sposób. Niechcąc bardziej pogarszać sytuacji zamocowałem pozostałe 3 trzymajki. Po uruchomieniu komputera wszystko działało jak trzeba. Na drugi dzień zauważyłem ogromny spadek wydajności komputera. W grach takich jak Mount & Blade czy Counter-Strike 1.6 spadek FPS-ów był drastyczny (ze 100 do ok. 25 w przypadku CS'a). Błagam o pomoc! !!

PS) Nie zaobserwowałem podwyższonej temperatury procka.

PS) Procesor nie był smarowany żadnymi pastami termoprzewodzącymi(co podobnież skutkuje tym że gdy taka pasta zaschnie uniemożliwia oddzielenie radiatora od procka).

__

Moja płyta główna - GA-945PLM-S2 firmy GIGABYTE

(nezu) #2

Pasta jak zaschnie, nie przeszkadza w zdjęciu radiatora. Czasem trzeba użyć trochę siły, ale przede wszystkim należy odpiąć właściwie zatrzaski radiatora. Poza tym nie napisałeś, co masz za chłodzenie bo do gniazda LG775 można używać kilku rodzajów chłodzenia. Domyślam się, że jest to radiator z czterema wciskanymi w otwory wokół gniazda procesora nóżkami. Jeśli tak się stało i ułamałeś jedną z nich to raczej proponowałbym wymianę na nowy. Nie jest to wielki koszt a pomóc, pomoże na pewno. Po drugie pasta przewodząca powinna zostać użyta z tego względu, że przewodzenie termiczne ma ogromne znaczenie w chłodzeniu procesora a sam napisałeś, że spadła Ci wydajność w CS-ie. Spróbuj przede wszystkim nałożyć cienką warstwę pasty (miedzianej, srebrnej albo silikonowej do wyboru). Zobaczysz wówczas, czy coś się zmieniło.