Awaria dysku twardego

Witam,

jakiś czas temu posypał mi się komputer stacjonarny. Tradycyjnie myślałem że to wysypał się super system Windows XP Professional. I chyba się pomyliłem. Mianowicie. Pokazuje się ekran ładowania systemu i po chwili wylatuje bluescreen.

Nie mogę również sformatować komputera, bo podczas tego procesu (wybieram najpierw opcję formatowanie i wgrywanie windowsa od nowa) wyskakuje komunikat że nie można znaleźć dysku twardego na który bedzie sformatowany. Więc przypuszczam że posypał się dysk twardy. Proszę o odpowiedź. Bo nie wiem czy kupowac nowy dysk, czy jeszcze próbować coś zrobić.

Dysk “Sata”? Jeśli tak pewnie płyta go nie widzi potrzebne sterowniki do Saty.

Tak dysk sata. Ale jak to możliwe że płyta go nie widzi? Jak je zainstalować?

Zdyskietki lub zintegrować sterowniki sata z instalką windowsa n-litem http://www.purepc.pl/node/881

Czy ty nie rozumiesz, że mi się nie chce zainstalować Windows bo nie widzi dysku. Nawet sformatować nie mogę bo nie widać dysku.

Jaką masz płytę podaj opis.

Dysk jest niewidoczny bo nie masz sterowników chyba że dalej masz zaćmione oczy i nie wiesz o co chodzi.

W biosie widać dysk?

Więc jak sprawdzić czy BIOS widzi dysk twardy. W biosie mam tak jakby 5 zakładek (Main , Advanced, Power, Boot, Exit)

W zakladce Main mam wypisane.

Primary IDE Master - [hl-DT-ST DVDRAM GS]

Primary IDE Slave - [HL-DT-STDVD-ROM Gd]

Third IDE Master - [Not Detected]

Third IDE Slave -[Not Detected]

Fourth IDE MAster -[sT3200822AS]

Fourth IDE Slave -[Not Detected]

Fourth IDE master to twój dysk. Więc BIOS go wykrywa. Brak sterowników SATA

To możliwe żeby same się odinstalowały? Rozumiem że instalacja tych sterówników z “poziomu DOSu” trzeba przeprowadzić? Jak to zrobić prosze o wyjasnienie.

I jeszcze jedna informacja. Jak pierwszy raz uruchomie kompa to pokazuje się okno ładowania systetmu XP. Jakiś dłuższczy czas ładuje system po czym wyskakuje Bluescreen i komp się restartuje. Po restarcie już Windows się nie odpala tylko pokazuje się napis na poziomie “DOSu”

Reboot and Select proper Boot device

or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key _

Dodane 31.01.2011 (Pn) 14:52

okej wszystko jasne. Dysk twardy się posypał + zasilacz do wymiany.