Awaria komputera - brak możliwości uruchomienia

Witam,

Posiadam następujący problem.

Mój poczciwy prawie 4 letni PC wczoraj odmówił mi jakże dobrej kilkuletniej współpracy.

Problem polega na tym iż po wciśnięciu “power” komputer albo wyświetla mi logo producenta procesora (INTEL), i poza tym już nic się nie dzieje, przejście do biosu również nie jest możliwe, jeśli zaś w końcu udało mi się dostać do biosu, wykrywa cały sprzęt prawidłowo (jednak przy samym uruchamianiu nie sprawdza co jest podpięte, ile ram itp.). Co więcej, udało się uruchomić system, który po władowaniu automatycznie się wyłącza, a system znów próbuje się uruchomić jednak tutaj wracamy do pkt 1.

Moje pytanie brzmi… Jakie awarie wchodzą w grę?

  1. Padł bios?

  2. Padła płyta główna (jednak to mi raczej nie pasuje, ponieważ nie ma żadnych oznak spalenia lub uszkodzenia)

  3. Wydaje mi się najbardziej prawdopodobna - padł zasilacz, nie wytwarza odpowiedniego napięcia.

Proszę o rady, z góry wielkie THX.

toones

Podmień zasilacz, najprawdopodobniej to jego wina.

…i bateryjkę od BIOSu!

Miałem podobny problem…pomogło gruntowne czyszczenie kompa łącznie z wypięciem ramów i odłączeniem zadilania płyty głównej (baterja także była wyjęta). Odkurzyłem, wydmuchałem i system odpalił.

bateria była pierwszą sprawą jaką zbadałem i jest jak nówka 2,9/3V ;D jeszcze zastanawiam się nad tym, czy jednak to nie płyta główna a dokładniej zintegrowana grafika. Płyta główna model: ASUS P5VDC-TVM.

Jakieś sugestie? części zastępcze dopiero do przetestowania będę mógł zdobyć niestety w poniedziałek…

toones-z ciekawości zapytam czy to napięcie pokazała Ci bateria obciążona?. Jest możliwe że jeżeli 4 lata ona już popracowała to nieobciążona pokaże Ci powiedzmy 2.9V ale po obciążeniu(podłączeniu do zasilania BIOSu) może z tego pozostać np. 2.0V. Pozdrawiam.

napięcie baterii było sprawdzane już tradycyjnymi sposobami. Mianowicie miernikiem więc baterie wykluczam. Ta grafika jeszcze mnie zastanawia…

-rozumiem że miernikiem bo czym innym. Chodziło mi o to czy leżała sobie na stole podczas pomiaru czy podtrzymywała BIOS(czyli pod obciążeniem). Pozdrawiam.

luzem, wyciągnięta z płyty głównej.

-to znaczy że nie masz żadnej pewności że włożona do płyty pokaże to samo napięcie. Po prostu mierząc na stole mierzysz napięcie baterii bez obciążenia. N.p jeżeli zmierzysz napięcie baterii wyjętych z pilota który już na nich nie działał też może pokazać nawet 1.45V, ale włożysz je do pilota i nie zadziała. Oczywiście to co piszę tyczy się sprawdzania stanu baterii, nie musi wyjaśnić twojego problemu. Pozdrawiam.