Awaria komputera

Witam

Po włączeniu komputera nie widać liter, miga tylko lampka przy monitorze i jest tylko czarny ekran, monitor jest dobrze podłączony, ale nie można uruchomić komputera. Zmieniłem inną karte graficzną i jest nadał to samo. Czy jest możliwe sprawdzenie za pomocą innego komputera co się popsuło, pamięć, procesor, płyta główna?

Jak nie widać liter?Powiedz coś więcej.Kiedy?Gdzie?

Czy komputer daje krótki pisk przy starcie systemu lub inne sygnały?

Jeżeli nie to wyciągnij kartę graficzną i pamięć i zobacz, czy komputer wydaje piszczące odgłosy z głośniczka systemowego. Jeżeli nie, to pożycz od kogoś dobry zasilacz i sprawdź. Zrób także reset biosu (CMOSu) zworką na płycie głównej lub wyciągając bateryjkę (przy odłączonym od sieci komputerze).

Wyciągnąłem pamięć i włożyłem z powrotem i okazało się że komputer znowu działa, możliwe że była źle dociśnięta lub coś innego, nie mam pojęcia, ale mam jeszcze pytanie.

  1. Jak uruchomić Windows Boot Manager, są tam opcje: Windows Setup i Windows Memory Diagnostic. Do czego służą te opcje?

  2. Jak się popsuje np. płyta główna czy da się to sprawdzić na innym komputerze, że się popsuła? Są jakieś programy do tego celu, lub programy do testowania pamięci?

ad 1 Windows Memory Diagnostic to program do testowania pamięci

ad2 Do testowania pamięci ja używam: Memtesta86

Co do płyty głównej, tu jest ciężej. Można sprawdzić wizualnie, np na uszkodzone kondensatory: http://obrazki.elektroda.net/54_1152205433.jpg

Innym objawem jest piszczenie z głośniczka oraz niektóre kody błędów na bluescreenie windowsa.