Awaria systemow

Witam!Na poczatku chce przeprosic za brak polskich znakow,ale jedynym systemem ktory moge uruchomic na swoim komputerze jest DSL.Mam zainstalowane dwa systemy Windows,kazdy na innym dysku twardym.Podczas uruchamiania wyswietla sie okno z wyborem systemu.Wybieram jeden z nich(obojetnie ktory) i podczas ladowania restartuje sie komputer.Nie mog tez odpalic Ubuntu,Knoppixa i innych dystrybucji live.Podczas ladowania jednego z nich wyswietla komunikat:

RAMDISK:Compressed image found at block 0

crc error

UDF-fs:No partition found

Kernel panic-not syncing:VFS:Unable to mount root fs on unknown-block(1,4)

Co moze byc uszkodzone?Prosze o pomoc!

Pozdrawiam!

myślę że pamięć ram

Na 99% ten błąd jest spowodowany uszskodzeniem pamieci RAM, jesli masz mozliwość do pożycz od kogoś RAM i zobacz czy wtedy komputer ruszy normalnie.

Macie rację.Uszkodzona była jedna kość RAM-u.Wyrzuciłem ją i dzięki temu mam już na dysku Ubuntu.Niestety Windowsy nie uruchamiają się w dalszym ciągu.Na szczęście mogę sobie poprzegrywać na płyty wartościowe rzeczy,ale wolałbym naprawić te systemy.Na starym dysku ATA był pierwszy Windows,a na drugim dysku SATA był drugi.Pierwszy system(starszy)podczas uruchamiania restartuje kompa a drugi się ładuje i zamiast okna do logowania pokazuje mi się czarny ekran.Wspomnę jeszcze,że do wszystkich partycji Windowsa wchodzę z Ubuntu i wszystko jest.Można to jakoś naprawić bez formatu?

bez formatu raczej się nie obędzie… skopiuj ważne pliki za pomocą ubuntu lub to co masz z livecd i format i na nowo zainstaluj windowsa

Chciałbym zrobić to bez formatu.Program gParted jak analizuję partycję systemową wyświetla mi błąd:

ntfsresize -P --force --force /dev/sda1.Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi?