Bad sektor na dysku- martwić się czy nie?

Witam,

mój dysk twardy zaczął ostatnio strasznie hałasować.

Przetestowałem go w HD Tune i oto wyniki.

http://imageshack.us/photo/my-images/855/55726561.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/811/77544511.jpg/

Moje pytanie: Czy powinienem się martwić? Czy może się nagle “posypać”?

Komputer mam jeszcze pół roku na gwarancji w MM- oddać go czy nie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Zdecydowanie na gwarancje jak możesz po pół roku mieć już badsector…???

Musiałbyś jeszcze analize S.M.A.R.T odczytać bo jak lubisz odłączać prąd w czasie pracy kompa to taki problem będzie normalką ale tak czy siak każdy dysk ma wolną przestrzeń pozostawioną po to by jak jakiś obszar ulegnie uszkodzeniu jest on ukrywany przed tobą a zastępowany wolnym miejscem… skoro widzisz że masz bad sectory tzn że wolny obszar się skończył więc… odpowiedź chyba jasna sznuruj do sprzedawcy i zrób kopię wszystkiego co tam masz bo naprawdę jest lipa, w tak nowym kompie na dodatek.

Kurde nie doczytałem że Ty masz jeszcze pół roku gwarancji tak czy siak nawet po 1,5 roku nie powinno tego być :wink: sorka

Cześć

Komunikaty tego typu można traktować jako sygnał ostrzegawczy. Co nie znaczy że ten dysk wysiądzie “natychmiast”, albo “za parę dni”. Po prostu w pewnym momencie wystąpią kolejne problemy z odczytem/zapisem danych.

Moim zdaniem jeżeli masz jeszcze na niego gwarancję to warto z niej skorzystać.

Komputer ma półtora roku, pół roku gwarancji zostało.

Ze SMART wynika że masz 3 trzy sektory oczekujące na remap (można to zniwelować robiąc remap) i 1 bad sector, parametr C4 informuje zapewne o sektorze uznanym za bada.

Skorzystaj z gwarancji, na dowód podaj SMART dysku.

To powiedzcie mi jak zrobić tą Analizę SMART i wrzucę screeny :slight_smile:

Już podałeś SMART (HD Tune zakladka Health).

Musisz mieć też świadomość, że oddanie do serwisu wiąże się z możliwością utraty wszelkich danych. Z tego względu jak i z faktu że dysk może paść kopia zapasowa ważnych danych w tej chwili jest najważniejsza.

A nie można tego naprawić programowo?

Samemu?

Czy zostaje tylko gwarancja?

Oddając dysk/komputer spisz sobie numer seryjny dysku (SN), będziesz wiedział czy go wymienili.

Zrób kopię ważnych plików, mogą wyzerować (usunąć wszystko z dysku) dysk.

Ty podałeś analizę mi szło o odczyt zapisu S.M.A.R.T gdzie np podane będzie że dysk utracił napięcie, znajomemu przez takie coś nie uznali gwarancji w serwisie Acera.

Np smartmontools pozwala na takie rzeczy :wink:

Nie mogę otworzyć obudowy ze względu na plomby więc nie mogę spisać ;/

Uszkodzenie jest uszkodzeniem Spraw realnych nie da się zrobić wirtualnie - to nie ta bajka :slight_smile:

A myślałem, że obejdzie się bez oddawana go na gwarancję.

No cóż.

Mogę się jakoś inaczej ubezpieczyć na wypadek gdyby nie wymienili dysku?

Dodane 26.02.2013 (Wt) 13:00

Więc uznają mi gwarancje?

Numer seryjny (Serial number) masz w HD Tune w zakładce Info (na dole po lewej stronie), spisz go sobie.

Jeśli masz jeszcze gwarancją to skorzystaj z niej, na dowód podaj ten screen http://imageshack.us/photo/my-images/855/55726561.jpg/

no to można powiedzieć jest taki sygnał ostrzegawczy że warto skopiować ważne dane.

skoro masz dysk na gwarancji to go oddaj nie powinien sypać bad sectorami w czasie gwarancji;]