Bad sektory - 3 dysk z kolei

Witam,

poruszałem ostatnio w poście temat niepokojących parametrów w S.M.A.R.T.

viewtopic.php?f=19&t=285176

no i stało się, dysk obsypał się bad sektorami. Skanowałem Victorią i program sypał informacjami o czasach odczytów na czerwono pomiędzy 300-600ms.Dodatkowo oznaczał bloki mianem: UNCR.

Rozumiem, że padł dysk, ale to już drugi nowy Seagate a poprzednio jeszcze jeden. Myślałem, po prostu że dysk padł ze starości (SATA 160Gb), kupiłem taki sam ale SATAII - te właśnie padły dwa. Co prawda mam na nie gwarancję, ale to nie jest defekt samych dysków.

W bardzo krótkim czasie padły mi aż 3 dyski! !!

W poprzednim poście, ktoś zasugerował, że może to wynikać z problemów z zasilaniem. W tym kompie jest zasilacz Nlite czyli chyba całkiem przyzwoity.

Co robić??? Jak ustalić przyczynę awarii, jak sprawdzić czy zasilacz jest ok. Nie wierzę w przypadek usterki aż 3 dysków po kolei.

Nie mam dostępu w tej chwili do kompa, czy podaje napięcia zasilacza czy tylko te z płyty?

Czekam na jakieś sensowne rozwiązania, bo mnie przy trzecim dysku krew zalała.

Pozdrawiam.

Zasilacz Nlite…? Google nawet czegoś takiego nie znajdują. Sprawdź dokładnie co to za marka, model i moc.

Kable którymi podłączałeś dysk zmieniałeś czy ciągle to te same kable były?

Wrzuć najlepiej zdjęcie zasilacza, screen z HWMonitor (głównie chodzi o napięcia) i napisz co mówi BIOS na temat napięć.

Też nie mogę znaleźć nic o tej firmie. Uznajmy, że się pomyliłem co do firmy i zanim sprawdzę Everestem mam pytanie, co może oprócz samego dysku mieć wpływ na bad sektory.

System czysty, zagrożenie wirusem czy robalem praktycznie zerowe.

Przewody są z dysku SATA czyli tego pierwszego.

Zrób zdjęcie, bo nawet numerki które nic mogą na pozór nie przedstawiać, mogą nakierować na faktycznego producenta zasilacza. Ale prawdopodobnie to ■■■■. :slight_smile:

Adalbert , co mam robić w programie HWMonitor bo tam widzę tylko temperatuty

“Wrzuć najlepiej zdjęcie zasilacza, screen z HWMonitor (głównie chodzi o napięcia [ale nie tylko, wszystko co wypisuje po jakimś czasie użytkownika, jak nie ma napięcia to trudno]) i napisz co mówi BIOS na temat napięć.”

Tutaj podałem napięcia, udało mi się.

viewtopic.php?f=19&t=304383&p=2021306#p2021306

Zasilanie, kable, uszkodzony kontroler dysku lub przetaktowanie magistrali PCI lub przegrzanie dysku lub zły jego montaż - i chyba nic więcej.