Bad sektory na dysku przenośnym USB


(Krzs25) #1

Myślę że mam bad sektory na moim dysku USB (ADATA Superior SHO2). W temacie jestem zielony i nie wiem co poradzić. Gdzieś czytałem żeby wyciągnąć z obudowy i podpiąć pod PC po czym użyć MHDD , ale mój dysk nie ma takich złącz. ]

Dane na dysku nie są mi potrzebne, więc mogą zostać usunięte w czasie naprawy.

Proszę o rady i podanie sposobu na rozwiązanie problemu!

Jeśli będzie potrzebny jakiś inny test to dodam.

HD Tune: (W zakładce "health" nic nie pokazuje)

Crystal Dysk Info:

Właściwie to chodzi tylko o to żeby nie dało sie zapisać danych tam gdzie jest problem.


(Dimatheus) #2

Hej,

Niestety masz rację. Na dysku są uszkodzone sektory. Część z nich jest już przeniesiona, część na takie przeniesienie czeka. W każdym bądź razie należy szykować się na zmianę dysku, bo ten niestety zbyt długo może już nie posłużyć. Oczywiście można uruchomić MHDD, ale nie spowoduje to naprawy dysku - jedynie przeniesienie oczekujących na remapowanie sektorów do puli zapasowej i tyle.

Jeśli zaś chodzi o złącze, to może najlepiej przełożyć dysk do jakiegoś komputera przenośnego i tam uruchomić odpowiednią procedurę?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(igrek) #3

Masz gwarancję na ten dysk? Ma przepracowane ledwie 244 godziny.


(Krzs25) #4

NIe mam już gwarancji, dysk ma pare ładnych latek.

Wydaje mi sie, że nic z tego MHDD, ponieważ w tym dysku jest tylko złącze USB. Bynajmniej w części do której mam dostęp, aby dostać się głębiej muszę mieć odpowiedni klucz.

Nie wiem czy to normalne, ale HD Tune myli się w zeznaniach. POl godziny temu pokazywało dwa “czerwone kwadraty” w innym miejscu niż poprzenio, a teraz wogóle pokazuje tylko jeden.


(falcon89) #5

Dysk ma 1149 relokowanych sektorów (bad sektory), to już kwalifikuje dysk do wymiany, niestety ten stan będzie się pogarszał (o czym świadczy 228 sektorów oczekujących na remap).


(Dimatheus) #6

Hej,

W przypadku dysków podłączanych poprzez interfejs USB czasami tak się dzieje. W niektórych przypadkach na przykład dane S.M.A.R.T w ogóle nie są widoczne. A skoro w tym przypadku widoczne są, to na 100% pokazują poprawnie to, co zapisane jest w odpowiednim układzie na dysku twardym. A tam niestety jak byk jest informacja o uszkodzonych sektorach, co dyskwalifikuje dysk z dalszego użycia.

Pozdrawiam,

Dimatheus