Badanie sieci


(T Chmielecki) #1

Chciałem sie poradzić w pewnej kwestii, być może będzie ktoś w stanie mi pomóc...

A mianowicie...

Muszę wykonać badanie przepustowości sieci, najpierw bardzo prostej, tzn połączone dwa komputery za pomocą kabla crossover. I teraz mam za zadanie pokazać jak ta przepustowość może się zminiać w zależności czy to od ustawień parametrów TCP czy jeszcze jakiś innych.

Po drugie mam za zadanie połączyc się z jakimś serwerem (może być HTTP czy jaki kolwiek inny w internecie) i również tak zmieniać i kombinować z różnymi parametrami i ustawieniami aby pokazać, że ta przepustowość od nich zależy.

Temat tych badań to: Badanie przepustowości sieci komputerowych na bazie TCP/IP.

I tu mam prośbę, jakby ktoś był w stanie mi pomóc podpowiedzieć co mogę zmieniac aby te przepustowości faktycznie sie zmieniały, jakie ewentualnie paramtery TCP poza MTU należy wziąć pod uwagę. Jak byście przeprowadzili owe badania.

Aha wspomnę, iż bedę badał za pomocą programów: Ping, Tracert, Anasil 2.2, NetCrunch 3...być może podpowiecie jakiś ciekawszy w miarę prosty.

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję


(Adarek) #2

Nie wolno takich pytań zadawać. Regulaminu forum nie czytałeś ???

Może ci sie przydać

http://www.prz.rzeszow.pl/we/katedry/zs ... jekty.html


(Marsmo) #3

Pod tym linkiem masz dwie strony programów tego typu; może coś Cię zainteresuje... i zarazem spełni Twoje oczekiwania! :slight_smile:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/katalog/11 ... ruchu.html

Cały proceder jest jak najbardziej legalny! 8)


(Golden Finger) #4

Forum jest po to by pomagać ludziom. Regulamin nie zabrania pomocy, mówi tylko o tym by użytkownicy nie prosili by za nich coś zrobić.

W tym przypadku tomo79 prosi o pomoc, a nie o zrobienie za niego pracy domowej. :twisted: , a praca domowa nie jest łatwa :stuck_out_tongue:

:okulary:


(T Chmielecki) #5

Dzięki Golden Finger równy z Ciebei gość. Ale powiedz mi czemu twierdzisz, że to nie takie proste...troszkę mnie to wystraszyło a muszę to wykonać...Masz może jakiś pomysł


(pysiu) #6

jest program co monitoruje różne procesy w sieci wtym obciążenie nazywa Network Inspector mozna pobrać wersje trial http://www.asl-fluke.co.uk/network_inspector/


(T Chmielecki) #7

No dobrze wszystko super, programów od pyty widze jest...no ale merytorycznie jak to przeprowadzić??


(Adarek) #8
merytorycznie jak to przeprowadzić??

Czyli chcesz gotowca ???? :smiley: :smiley: :smiley:

http://www.gajdaw.pl/sk/ethernet.html

http://www.gajdaw.pl/sk/modelkomunikacji.html

Może sie przyda .


(Golden Finger) #9

WinMTR

Pobierz programik do badania sieci. On analizuje dostęp do żądanego adresu w sieci rozległej WAN.

Badanie przepustowości sieci LAN jest stosunkowe proste. Uruchamiasz program do monitorowania sieci i w nim masz wszystkie potrzebne dane tj. natężenie ruch, szybkość przesyłu, zatory etc. Taki program wskazał Ci Pysiu.

Program WinMTR tworzy gotowe table w HTML lub możesz je zapisywać w pliku txt. Pokazuje nagorsze i nalepsze osiągi ping do wskazanego adresu. Być może właśnie dzięki niemu jesteś w stanie odrobić częściowo pracę domową :twisted:, ale czy to prawda? :stuck_out_tongue:

Inaczej się rzecz ma z badaniem poprzez WAN, a badanie przeprowadzasz z hosta do serwera, którym nie administrujesz.

Więc możesz tyllko sprawdzać szybkość dostępu do danego serwera.

Programik, który wskazałem pokaże Ci, jak szybko osiągalny jest wybrany przez Ciebie serwer, może pokazać ewentualne zatory tzn. gdzie występuje problem (o ile taki jest) w braku dostępu do danego adresu.

Generalnie ruchu na danym serwerze nie sprawdzisz. Więc możesz tylko sprawdzać szybkość dostępu do niego. A to może się zmieniać w zależnośći od drogi pakietów wysyłanych pod konkretny adres.

Droga ta nie zawsze jest taka sama, co powoduje, że dany serwer osiągamy szybciej lub wolniej. Zależne jest też od samej przepustowości, tak naszej, jak i serwera, z którym chcemy sie połączyć.

Do badania LAN dobry program Commview

Posłuż się również programem VisualRoute i jemu podobnymi do badania sieci WAN.

Tu masz inne narzędzie do monitorowania sieci - MonitorMagic 5.0

:okulary:


(T Chmielecki) #10

wielkei dzięki, myślę że to nie bedzie takie ciężkie na jakie wygląda hehehee jeszcze raz dzięki