Bałagan z partycjami

Witam,

Zainstalowałem właśnie Windows 7 Pro. Podczas powiększyłem partycję system z 20gb na 40gb. zrobił mi się jednak mały bałagan. Zostało mi ok 40gb miejsca nie podzielonego na partycje, ale w 2 częsciach (wszystko widoczne na załączonym screenie). Czy da się z tych 2 częsci zrobić 1 partycje? Próbowałem Partition Managerem, ale nie wyszło.

partycje.png

Spróbuj programem BootIt NG i jego funkcji Slide, czyli Przesuń.Przenieś te dwa puste obszary w wybrane przez siebie miejsce (ale tak, by były obok siebie). Na koniec możesz je scalić i utworzyć tam kolejną partycję. Ale to już nawet w windowsowym Menadżerze Dysków.

P.S. BootIt NG jest programem płatnym, ale przez 30. dni można go używać jako trial, bez żadnych ograniczeń funkcjonalności. No prawie, o ile pamiętam nie pozwala się instalować na dysku. Ale to w sumie niewielka przeszkoda, w końcu chodzi o jednorazową akcję :slight_smile:

A możesz powiedzieć dokładnie jak to zrobić? Z niepodzielonego miejsca robię 2 partycję NTFS (bez utworzenia partycji opcja Slide jest nieaktywna). Po utworzeniu partycji i kliknięciu na slide pojawia się okienko widoczne na screenie. W pola Free Space … nie można wpisać żadnej liczby bo program i tak zamienia ją na 0. A kliknięcie OK nie przynosi żadnych rezultatów.

20100124335.th.jpg

//edit

Pobawiłem się trochę Acronis Disk Director Suite, ma bardzo intuicyjny interfejs i pozwala na przesuwanie i łączenie partycji. Ale mojego problemu nie rozwiązał. Niewykorzystane miejsce co najwyżej zamieniał miejscami, ale nie udało się go tak przesunąć żeby oba fragmenty były obok siebie. Scalanie także się nie udaje.

Tak więc pytanie: czy jest fizycznie możliwe utworzenie 1 partycji z tych 2 nieprzydzielonych miejsc, bez usuwania pozostałych partycji?

Możliwe zapewne jest, bo nie ma tu żadnej filozofii.

Tyle że:

  1. Każda tego typu operacja na dysku robiona niezależnie jakim programem wiąże się z ryzykiem utraty danych (więc wskazane byłoby wcześniej utworzenie kopii zapasowych ważnych plików) !

  2. Należy przed zmianami w partycjach zdefragmentować dyski, a po zmianach zalecane jest dwukrotnie uruchomić ponownie system przed dalszą eksploatacją !

  3. Nie wolno nic wykonywać na partycjach jeśli system był zhibernowany !

Programu BootIt NG nie znam, ale mogę napisać ci jak to by wyglądało z poziomu GParted.

  1. Masz obecnie (po użyciu BootIt NG) sześć partycji logicznych na partycji rozszerzonej plus jedną podstawową (HP_RECOVERY).

  2. Z poziomu Windows usuń te nowo utworzone partycje tak, żeby rozkład partycji wyglądał z powrotem tak samo jak na załączonym przez ciebie w pierwszym poście zrzucie.

Oraz zdefragmentuj dyski.

  1. Robisz kopię ważnych plików.

  2. Uruchamiasz program GParted, a jeśli po jego uruchomieniu zobaczysz przy którejś z partycji wykrzyknik dogłębnie badasz, co to znaczy zanim weżniesz się za jakiekolwiek operacje.

  3. W oknie programu najeżdżasz kursorem myszy na pierwszą od lewej partycję (Programy(D)) i naciskając LPM przeciągasz partycję w lewo.

I teraz po przesunięciu można byłoby przesuwać kolejną partycję (GRY(E)) również w lewo itd., ale ja proponuje bezpieczniejsze rozwiązanie, a więc na raty.

  1. Zatwierdzamy więc przesunięcie partycji D, a po skończeniu przenoszenia D bierzemy się za kolejną partycję E i również: przeciągnięcie, zatwierdzenie, skończenie przenoszenia i to samo z partycjami F i C.

  2. Uruchamiamy ponownie Windowsa 2 razy.

  3. W zarządzaniu dyskami masz wtedy jedną ciągłą nieprzydzieloną przestrzeń (wolne miejsce) więc utworzenie nowej partycji będzie dziecinnie proste.

Ps. Jeśli zdecydujesz się na użycie GParted upewnij się wcześniej jak wygląda wsparcie dla operacji na dyskach utworzonych przez Windows 7 (z partycjami NTFS utworzonymi w Windows XP było OK).

Ps2. Nie wiem do czego potrzebna ci jedna partycja, ale ja na twoim miejscu spróbowałbym poszerzyć (powiększyć) partycję D o wolne miejsce z lewej strony oraz partycję C o wolne miejsce z prawej strony używając do tego narzędzia wbudowanego w system Windows 7 (podobno coś takiego posiada).