Bardzo stara płyta główna. jaki procesor i grafika

Witam!

Jestem posiadaczem ponad sześcioletniego komputera. Uznałem, że czas na drobne modyfikacje. Chcę wymienić kartę graficzną i procesor. Obecna karta to Pole NVIDIA GeForce2 MX 400. Płyta obsługuję AGP max. 4x. Co jest sens na to miejsce włożyć?

Procesor to Intel Pentium 4, 1600 MHz, nazwa kodowa P68, Willamette, A80528, obudowa 478 Pin uPGA. Co można by włożyć zamiast niego biorąc pod uwagę, że płyta główna to VIA P4X266 PE11; (Northbridge): VIA VT8753/A/E Apollo P4X266/A/E; (Southbridge): VIA VT8233C.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Hmm sprawdź w internecie ale mi się wydaje że można tam władować P4 2800 ale nie jest to zbyt opłacalna inwestycja

no ale możesz wziąść http://www.allegro.pl/item506146970_2_8 … 0_dni.html powinien obsłużyć

i kartę grafiki np http://www.allegro.pl/item499994940_01_ … fv_gw.html więcej jak 100 zł nie opyla się inwestować a jeszcze jaki posiadasz zasilacz

Czyli to, że u mnie jest Willamette a w nowym będzie Northwood nie ma znaczenia? W nocy nie chcę rozkręcać kompa bo zaraz by się rodzinka pobudziła, więc zasilacz podam jutro :slight_smile: Też myślę, że więcej niż 100 zł to przesada, bo chodzi mi głównie o to, żeby przesłużył jeszcze ze 3 lata na Ubuntu która w końcu w miejscu nie stoi :smiley:

Z drugiej strony, może jak już coś wkładać to 3ghz?

Na P4 nie ma wielkiej różnicy, ilość GHz nie daje mu przewagi.

Czyli wymiana procesora nie ma sensu zupełnie? Na przykład teraz nie mogę otwierać nawet małych plików mkv mimo 1,25gb ram. Nic nowy procesor nie zmieni?

EDIT: Na zasilaczu nigdzie nie pisze jaki to model. Na pewno można wymieniać bezproblemowo Wilamette na na przykład Prescotta?

DO USUNIECIA POST POD POSTEM. SORRY

mam ta plyte z pIV 2.8 (512mb L2/1.5v/133x21) i tak:

  1. brak mozliwosci blokowania fsb/pci/ram,

  2. czasem ma problemy z ram’em - kontroler,

  3. usb 1.1 i brak odczytu temp. cpu - reszta dziala w miare (sprawdzone z termometrem)

do tego n6800gt i sb live! 4.1 - wszystko chodzi plynnie - dvd, player itp. z grami troche gorzej - nfs mw w rozdzielczosci 1024x768 przycina do 20fps (srednio 25-30 :E ) bez anizo na srednich detalach

proca mozesz wymienic na jakiegos pIV 2.6-2.8ghz (512mb L2 minimum) i ew. r9500/9700/9800… tyle, ze to nie bedzie 100pln :slight_smile:

Dzięki, świetna konkretna odpowiedź :slight_smile: Niestety jeśli chodzi o sprzęt to jestem noobem. Mógłby mi ktoś przybliżyć kilka kwestii? Te problemy z ramem to efekt włożenia P4 2.8? Czy nie blokowanie fsb/pci/ram wpływa na normalną pracę komputera? Na czym polegają problemy z USB?

Czyli rozumiem, że lepiej kupić na przykład http://allegro.pl/item502524900_okazja_ati_radeon_9800xl_pro_256_128_gwar_3m.html takigo radeona niż gf 5200?

Nie musi koniecznie być 100zł :smiley:

Nie to… Karty od mediona to jakaś porażka, wiele jest uwalonych.

http://allegro.pl/item507778024_ati_radeon_9700.html to niezła propozycja.

Mój zasilacz to chyba 250W bo właśnie zauważyłem taką naklejkę na obudowie. Ten Radeon 9700 to niestety aukcja w której cena minimalna nie została jeszcze osiągnięta. Pewnie skoczy ostro w ostatnich minutach :frowning:

Z drugiej strony trudno uwierzyć. Mam 2 dyski, 2 napędy, 3 kości ram i 250W by wystarczyło żeby to uciągnąć?

te problemy wynikaja z kontrolera via - po prostu gdy sa rozne kosci (roznie taktowane lub o innych timingach) to sa czasem problemy przy aplikacjach korzystajach z ramu (kwestia ustawienia w systemie tez dochodzi)

blokowanie fsb/pci/ram znaczy tyle, ze przy podnoszeniu fsb (standard 100/133) podnosi sie czestotliwosc pci (szyna agp i dyski), co przy wyzszej niz 37mhz zaczyna byc szkodliwe dla hardware a szczegolnie hdd

problem z usb jest taki, ze obsluguje jedynie 1.1 a nie 2.0 (mala roznica w transferze - 12Mbit/s do 480Gbit/s) :smiley:

lepiej kupic radka w tej cenie, bo sa po prostu lepsze (byly wtedy)

zalezy jakie 250w - ten sprzet potrzebuje sporo wattow na linie 3v/5v (w przeciwienstwie do nowego z 12v) i jesli zasilka wyrabia na tych liniach, to bedzie ok.

:slight_smile:

Czyli po zamontowaniu nowego procka procka FBS podniesie się automatycznie? Trochę nieprzyjemna wizja :stuck_out_tongue:

nie, poniewaz plyta obsluguje zarowno willamette (100), jak i notrhwood’a (100/133), wiec automatycznie dopasuje ustawienia… tyle, ze one sa wlasnie sztywne - jak wsadzisz proca na fsb 133, to i pamieci musza byc na 133(266 - 2100) a jak 100, to 100 lub 133 (gdyby slepy traf sprawil i ruszyly :lol: )

jak podkrecasz, to wtedy wada to jest

Po czym mogę poznać, czy procek jest na FSB 100 czy 133? W opisach na allegro nie widziałem takich danych

to cos cienko patrzyles, bo prawie w kazdym opisie proca jest podane fsb - np. pIV 2,8ghz/512/533/1.5v, gdzie 512mb L2, 533 fsb (133x4) i napiecie 1.5v (1.6-7v w mobile)

A sorry :oops: szukałem 100 lub 133

EDIT

Mama kilka pytań ponieważ w końcu zdecydowałem sie na zakup, po okresie poświątecznym kiedy wszystkie paczki dochodzą już na czas.

Czy ta płyta obsługuje procesory z HT?

Czy obsługuje procesory z 1Mb cache?

Czy obsługuje procesory Prescott?

chyba snisz. Prescot nie. 1mb chace moze. ht nie wiem.

poza tym mozesz brac ta karte:http://allegro.pl/item525335389_promocja_radeon_9800xl_pro_128mb_256bit_gwaran.html. mi pasuje.

A tak poważnie?