Bardzo wolny lenovo ideapad z560

Witam.

Moja dziewczyna przytaszczyła do mnie swojego laptopa, który stał się strasznie ociężały. Komputer nie jest wolny tylko w systemie, muli po teście POST co widać po klatkowaniu ekranu powitalnego z logiem “lenovo” czy reakcjach w BIOS’ie gdzie trzeba odczekać 1 - 1.5 sekundy na reakcję. Ładowanie systemu to jakieś 5 minut a praca czy chodź by próba pracy na nim jest niemożliwa. Robiłem test RAM który nic nie wykazał, wcześniej również sprawdziłem dysk lecz również wszystko OK, żadnego Bad sectora, jedynie jedno opóźnienie. Tu pojawia się moje pytanie czym to może być spowodowane? CPU? Płyta główna? Proc grzeje się niesamowicie nawet tuż po starcie jednak tak miał zawsze. W razie jakichś sugestii proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Defragmentacja dysku, CCleaner, przeczyszczenie fizyczne proca i reszty bebechów, sprawdzenie pod kątem wirusów i innego “badziewia”. Do tego Windows ma to do siebie, że jeżeli o niego nie dbamy, to z biegiem czasu potrafi strasznie zwolnić.

A co serwis na to?

Przyczyny:

  • przegrzanie, uszkodzenia na płycie

  • pokaż Smart dysku

  • wirusy

  • zaśmiecony system

  • inne

Winą dysku to nie jest, bo nawet po jego odłączeniu BIOS dalej był bardzo zwolniony, ekran powitany czy nawet menu do wyboru opcji BOOTowania wcześniej tak nie miał, boje się, że że może być to coś z płytą czy CPU. Serwis mi już nic nie pomoże bo jest po okresie gwarancji. Co do testu dysku to wykonam tylko log dodam za jakiś czas jak tylko skończy

Sprawdź temperaturę dysku.

Jakie temperatury osiąga?

Czy laptop był czyszczony?

Czy rozkręcałeś laptopa, jeśli nie to odkręć tylna klapkę i sprawdź czy ciepłowód (heat pipe, miedziana rurka) jest gładki, czy nie ma wgłębień (w szczególności na łukach) i sprawdź czy nie ma dziurek (w szczególności na końcach).

Smart ze SpeedFana (HD Tune nie chciał w ogóle czytać) oraz temperatury:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1f1 … ae63f.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c8 … 0f184.html

Chłodzenie wygląda dobrze nie ma na nim wgłębień wiatrak też pracuje. Czyszczony był jakieś pół roku temu ostatni raz przeze mnie cały. dzisiaj też go rozebrałem i przeczyściłem jednaj nie było tam zbyt wiele kurzu. Co do czyszczenia systemu też było wykonywane dosyć często (raz ma miesiąc jak tylko miałem na to chwilę). Laptop sam z siebie też nie był eksploatowany jakoś bardzo, laptop studentki korzystanie z poczty, neta, oglądanie filmów.

Może to procesy przegrzewają kompa?

Wejdz w Menedżer Zadań poprzez kombinacje klawiszy:

CTRL + ALT + DELETE

Następnie zakładka Procesy.

Wyłącz te procesy które zaśmiecają komputer.

Zrób też reinstall systemu, jeśli to nie pomoże pisz !

Pozdrawiam :wink:

Może faktycznie przywrócę mu system może to coś da…

Napisze po wszystkim…

Dodane 26.08.2013 (Pn) 21:08

Po przywróceniu systemu dalej to samo… Animacje samych włączających się okien trwają jakieś 2 sekundy.