Bardzo wysoka temperatura procesora! Pilne!

Witam! Ostatnio założyłem wątek, gdyż zapomniałem hasła do BIOS-u i musiałem je zresetować. Teraz mam inny problem. Po sprawdzeniu temperatury w BIOS-ie okazało się, że w spoczynku procesor (Pentium 4 2,4 GhZ) ma on temperaturę 80 stopni. Pomyślałem se, że to raczej niemożliwe więc zainstalowałem SpeedFan’a. W Windowsie podczas normalnej pracy (Firefox, forum dobreprogramy :stuck_out_tongue: ) okazało się, że ma on 90 stopni. Ale to jeszcze nie koniec! Podczas grania w GTA: San Andreas temperatura dochodzi do, UWAGA (!) 125 stopni :expressionless: !!

A tu zestawienie podzespołów (został użyty program Everest):

Płyta główna:

Typ procesora Intel Pentium 4, 2000 MHz (18 x 111)

Częstotliwość taktowania procesora 1997.32 MHz (oryginalny: 2400 MHz)

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8IPE1000-G v4 (5 PCI, 1 AGP, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej Intel Springdale i865PE

Pamięć fizyczna 1536 MB (PC3200 DDR SDRAM)


Magazyn:

Dysk fizyczny WDC WD2500JS-08NCB1 (232 GB, IDE)

Dysk fizyczny SAMSUNG SP0812C (80 GB, 7200 RPM, SATA)


Temperatury:

Płyta główna 38 °C (100 °F)

Procesor 89 °C (195 °F)

SAMSUNG SP0812C 40 °C (104 °F)

WDC WD2500JS-08NCB1 46 °C (115 °F)


    Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.45 V

+1.5 V 1.54 V

+1.8 V 2.30 V

+2.5 V 2.60 V

+3.3 V 3.03 V

+5 V 5.16 V

+12 V 12.00 V

Nazwy chłodzenia nieznam (nic nie pisze na nim), jest fabrycznie montowane razem z procesorem.

Jak coś zapomnę napisać to piszcie! Proszę o pomoc. Boję się o przegrzanie kompa (ma jeszcze służyć pół roku).

Wymień chłodzenie na procesorze, oraz pastę.

To że dysk osiąga 50 stopni może być oznaką ze obudowie brakuje wentylacji.

Moim zdaniem czujniki ma uwalone.Przy 125 stopniach to po procesorze za wiele by nie zostało. I na pewno wyłączyłby się bo ma zabezpieczenia termiczne.

Na dobry początek proponuję odkurzyć całą budę z kurzu, dobrze użyć sprężonego powietrza (tylko nie uruchamiaj od razu komputera po użyciu tegoż preparatu, bo może dojść do spięcia). Dodatkowo, jeżeli temperatura ta utrzymuje się od zawsze, to lepiej po prostu otworzyć budę, albo kupić taką, która zagwarantuję swobodny przepływ chłodnego powietrza.

dobra, zapomniałem napisać, że buda jest wolna z dwóch ścianek po bokach. kiedyś normą była temp. 68 przy podkręconym procesorze do 3 GhZ! :stuck_out_tongue: a teraz na 2 GhZ jest 90 więc #-o

To się pomyliłeś. Żałuję, że dotknąłem ![-o<

Wrazie czego, thx!

Kup porządną pastę termoprzewodzącą (jak się na nich nie znasz, to powiedz jakie masz w sklepach osiedlowych), wyczyść wszystko w środku (ja zawsze robię to ostrożnie odkurzaczem), i zamontuj jeszcze raz chłodzenie na procesorze.

99% czujnik zwalony, nie możliwe jest by przy 125 stopniach komputer nadal działał normalnie…

Możliwe. Egzemplarze Pentium 4 dawały rade przy bardzo wysokich temperaturach.

Osobiście zamęczałem kiedyś starego celeronka i udało mi się wyciągnąć coś ponad 130 stopni na procesorze ( to dość mało by zdegradować krzem lub arsenek galu), działał w miarę stabilnie przez jakieś 10min i sam się nie spalił ale wypalił mi dziurę w laminacie płyty głównej.

Niby zabezpieczenia są w każdym sprzęcie a jednak zawsze coś się spali, przypiecze lub nie zadziała.

dobra, sprężone powietrze obniżyło mi temp. o jakieś 10 stopni, a przy grach już jest tylko 98, ale to jeszcze za dużo, pójdę może kupić pastę termoprzewodzącą, bo jak patrzałem na procka to ta pasta jakaś dziwna, prawie w ogóle jej tam nie było. Tak myślałem. A i jeszcze temperatura dysków spadła. Pierwszego dysku do 36-40 a drugiego do 38-42. Dzięki za pomoc. Jak nałożę tą pastę to powiem.

Kup porządną pastę (nie pierwszą z brzegu, bądź taką którą Ci poleci sprzedawca, bo akurat mu nie schodzi) i porządnie wymyj (nawet pod wodą) radiatory i przeczyść wentylatory. Odkurzaczem równie dobrze można wyciągnąć kurz.