Bateria od plyty glownej

Przed sekunda zadzwonil do mnie kumpel z prozba zebym napisal tego posta tak wiec :

Wyciagnol baterie z plyty glownej (nieiwem po co xD ) a gdy ja wlazyl spowrotem to nie chce mu sie komp wlaczyc,tzn gdy chce go wlaczyc to zamiast tego pierwszego ekranu gdzie pisze jaki jest cd-rom itp (biale literki na czarnym tle xD ) pisze mu cos w stylu ,cmoss- i cos po angielsku"(ale chodzi o to ze niemozna uruchomic komputera)

I teraz pytanie,co sie moglo stac i jak to mozna naprawic? Prosil bym o szybka i konkretna odpowiedz :slight_smile: z gory thx :smiley:

podaj resztę komunikatu, niech wejdzie do BIOS-u i poustawia wszystko tak jak powinno być

wejść do biosa i poustawiać odpowiednie wartości , procesora , pamięci , i daty i godziny, powyłanczać co niepotrzebne , pozałanczać co potrzebne (urządzenia)

Niech leci po kumpala co kuma plus książka do płyty głównej i do pracy na końcu zapisać bios Save i gra.

Przy okazji założyć nową baterię lub zmierzyć tą miernikiem cyfrowym napięcia ma mieć powyżej 3V.

To chodzilo o mnie ^^ Czyscilem kompa no i tak sobie mysle ‘a wyjme baterie , zobaczymy co sie stanie’ no i po wlozeniu i wlaczeniu przy uruchomieniu pojawial sie jakis errer nie pamietam co tam pisalo , wszedlem do ustawien biosu -> cmos i w ostatnich ustawieniach dalem na ‘no error’ i juz dziala :stuck_out_tongue: Wiec dzieki za pomoc :slight_smile:

ciekawe czy wiesz do czego ona tak w ogole sluzy

Gdy komp jest wyłączony z kontaktu podtrzymuje ona pamięć ROM (jest podobna do pamięci RAM - po odłączeniu prądu znika jej zawartość), w której BIOS trzyma swoje ustawienia. Gdy ją wyjmiesz (a jak wiadomo żeby coś majstrować w kompie jest wskazane wyłączyć wtyczkę z gniazdka) BIOS traci swoje ustawienia i pewnie prosił cię żebyś je na nowo poustawiała albo jakieś ustawienie się nie zgadzało.

No wiem do czego sluzylo wyjecie baterii , ale nie mialem nic takiego/podobnego co

^^

U mnie jest tak,że jak wyciągnę baterię i bios się wyzeruje,to potem też wyświetla,że nie odpali,dopóki go nie ustawie.Ale można to “obejść” przez wciśnięcie F1.Wtedy się uruchamia,ale nie wiem czy jest to bezpieczne.Dlatego jak nie wiesz jak to ustawić spowrotem,a potzrebujesz kompa bardzo,to wciśnij F1.A tak w ogóle to ,przynajmniej u mnie, nie ma dużo roboty z ustawieniem wszystkiego od nowa:mnożnik procka,temperatura alarmowa,godzina+data.Niczego więcej nie ruszałem chyba nigdy,bo to starczało do tego,żeby odpalał bez komunikatu

Przepraszam za być może naiwne pytanie ale czy idąc tym tropem:

neleży rozumieć, że ewentualna ostrożna wymiana baterii BEZ wyłączania komputera z gniazdka uchroni nas przed koniecznością wprowadzania ewentualnych ustawień w BIOSie ?

Skorzystam z tego tematu i napiszę.

Maiłem taką starą płytę główną bez bateryjki. Zlożyłem ‘z niej’ kompa. Przy uruchomieniu jest błąd w stylu: “CMOS battery failed, load defaut setup”. Nic nie mogę zmienić w biosie bo bateryjka ‘nie trzyma’ i ładują się domyślne ustawienia. Co z tym zrobić ?? !!

To chyba oczywiste - wymienić baterię na nową

chyba tak (ale nie wiem czy ktokolwiek to próbował) ale tego nie polecam bo może cię kopnąć prąd, lepiej najpierw spisać ustawienia a potem zmienić baterię i na nowo poustawiać

Zmieniałem dwa razy!! :mrgreen:

nie uchroni nas to przed “kasowaniem” biosu… nawet przy kompie wlaczonym do gniazdka mozna BIOS zresetowac :slight_smile:

a co do tego że kopie prąd :slight_smile:

nie bądzmy fujary - to tylko 12V :slight_smile: (mnie juz kopnelo - niesamowita sprawa :smiley: )