Bateria się ładuje i rozładowuje co 2-3 procenty

(Owczarekniemiecki5) #1

Zacznę od tego, że już wcześniej było wiadomo, że z baterią w laptopie coś jest nie tak: przy dużym procencie naładowania po podłączeniu zasilacza bateria się nie ładowała (raz tylko, nie dawno ładowała się).

Moja bateria jest słaba, w sensie nie wytrzymuje więcej niż godzinę.Najczęściej korzystam z zasilacza, dzisiaj myślę sobie, żeby ją rozładować trochę i podładować i tak też zrobiłam.Zauważyłam coś akurat jak było 21% baterii, zmieniło się od razi na 19%, ok, a więc potem od razu doszło do 17%, tak więc zaczęłam co kilka sekund sprawdzać stan baterii, było 17%, a nagle widze komunikat że zostało 14% baterii i trzeba podłączyć ładowarkę.Tak, od 17 procent zeszło w dół (o 3%!) na 14%.

Teraz przy ładowaniu baterii też zauważyłam, że nie ładuje się po jednym procencie tylko co 2-3 procenty.

Czy to wszystko jest winą baterii?

(Longhorn2009) #2

Tak, to normalne gdy bateria jest zużyta lub rozkalibrowana jest elektronika.

(Owczarekniemiecki5) #3

“rozkalibrowana jest elektronika” w baterii, tak?

(Longhorn2009) #4

W twoim przypadku na pewno jest już dość mocno zużyta jeśli nie trzyma prądu nawet pełną godzinę. Wtedy takie skokowe działanie wskaźnika baterii jest normalne. Rozwiązanie to wymiana baterii na nową.

Podobnie mogłoby się dziać gdyby bateria była dłuższy czas nieużywana. Występuje wtedy efekt leniwej baterii i również wskaźnik naładowania może być nieprecyzyjny.

(Owczarekniemiecki5) #5

Laptopa mam kupionego z tzw leżaków magazynowych, możliwe, że długo tam leżał, to może byc przyczyna, prawda? A nie da się tego jakoś naprawić?

(Longhorn2009) #6

Nie ma co naprawiać, bateria po 2-3 latach traci nominalną pojemność, nawet gdyby była nieużywana. Zużycie tylko podwyższa ciągłe doładowywanie czy wysoka temp.