Będą kary za kradzież filmów z serwisów internetowych?


(Redakcja) #1

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/beda ... 97921.html

co wy na to? piszą nawet o więzieniu!


(Skm) #2

Niedługo za ściąganie *.flv z Youtube będą ścigać...


(scripter1) #3

Skoro udostępniają filmy za opłatą i są właścicielem praw autorskich to mają prawo domagać się kar a chomik to od samego początku była śliska sprawa bo ułatwiał rozpowszechnianie nielegalnych materiałów.

Chociaż zastanawia mnie na jakiej podstawie chcą oskarżyć o czerpanie korzyści majątkowej skoro użytkownicy chomika nie zarabiają na swoich kontach.

A oskarżenie userów chomikuj.pl którzy nie mają konta na tamtym portalu to też trochę naciągana sprawa bo mogli nie wiedzieć że materiały są nielegalne.

Ale nie wiem w jakiej formie były one udostępniane i jak opisane a chomiki jak już wspomniałem od samego początku były śliską sprawą.


(Kpc21) #4

Rzecz w tym, że tamci delikwenci je "udostępnili w celu uzyskania korzyści majątkowej". Korzyść majątkową to tutaj ponieść mógł co najwyżej Chomik (bodaj po przekroczeniu limitu transferu, aby ściągnąć kolejny plik, trzeba wysłać SMS-a), ale ważne, że komuś spoza rodziny je udostępnili. Gdyby filmy tylko ściągnęli, nawet ze źródła nielegalnego, i nikomu nie udostępniali, byliby czyści.


(sla17) #5

Mnie ciekawi, że chomik tak długo się utrzymuje, było kiedyś odsiebie i że sami nie chcieli zwinąć straganu z pirackimi kopiami, to policja im w tym pomogła :slight_smile:


(Redakcja) #6

z tego co wyczytałem w ich regulaminie: http://sagio.pl/regulamin.html

"Kategorycznie zabrania się dalszej dystrybucji wymienionych materiałów, przesyłania, udostępniania lub wykorzystywania w jakikolwiek komercyjny lub niekomercyjny sposób. W szczególności zabrania się rozsyłania materiałów lub zamieszczania ich na forach dyskusyjnych czy portalach społecznościowych lub w innych miejscach skąd będą dostępne. Zabronione jest również jakiekolwiek podbieranie, ściągnie, przegrywanie, nagrywanie materiałów lub w inny sposób wchodzenie w ich posiadanie, a korzystać z nich można wyłącznie za pomocą portalu znajdującego się pod domeną _www.sagio.pl_ lub innych wymienionych w niniejszym regulaminie serwisach/portalach. "

Czyli jeśli ściągali to oni to potraktowali jako kradzież, a jeśli chodzi o korzyść majątkową to przecież nie muszą to być pieniądze. Na Chomiku wszyscy wymieniają się plikami, jeśli więc są wstanie udowodnić, że ich filmy były wymieniane na inne pliki to jest to korzyść majątkowa. Poza tym wszyscy wiedzą, że na Chomiku są głównie nielegalne rzeczy, ale przecież obowiązuje tez zasada, że "nie znajomość prawa szkodzi" i moim zdaniem ma tutaj zastosowanie.


(scripter1) #7

I właśnie w tym rzecz że chomik po otrzymaniu informacji że jakieś pliki są nielegalne blokuje je oraz tego kto je udostępnił, tak samo rapidshare i inne tego typu.

Wiadomo że takie portale są powszechnie wykorzystywane do rozpowszechniania nielegalnych plików i jest to tym portalom na rękę ale zawsze w regulaminie jest zapis że "serwis zabrania udostępniania nielegalnych materiałów" i że "nie bierze odpowiedzialności za pliki udostępniane przez użytkowników" więc jeśli portal kasuje zgłoszone pliki to nie ma na niego haka...


(Redakcja) #8

zgadza się, chomikowi raczej nic nie grozi, już wcześniej słyszałem o tym, że mieli problemy z harpo media, chcieli ich pozwać, ale okazało się, że chomik walczy z piratami bardziej niż nakazuje mu ustawa i w końcu wyszedł ze sprawy czysty. Jedyne co, to może ludzie sie przestraszą jak dostaną wyroki w tej sprawie i oleją chomika.


(sla17) #9

Mądrzejsi już korzystają tylko z serwisów trzymających się lata na zagranicznych serwerach, gdzie często służby mogą sobie jedynie popatrzeć, jak portal się rozwija - aczkolwiek i to nie jest gwarancją, bo z tego co wiem to zamknęli już parę takich serwisów :slight_smile:

Póki co takie portale jak ten trzyliterowy z p na początku, warez z ciemnością na początku, czy portal z torrentami z końcóweczką .org kwitną i żadnych złych wiadomości dla tych portali raczej nie ma.

Tak jak niektórzy rozprowadzają narkotyki czy pornografię dziecięcą - jednych szybko zamkną, drugich tropią latami, aby rozbić grupkę zajmującą się tym świństwem :wink:


(scripter1) #10

Tak ale w końcu wszystkich zamykają.

Jeśli jakiś portal się trzyma to tylko dlatego że współpracuje z policją i właścicielami praw autorskich a jak jakiś nie chce współpracować to szybko czeka go los TPB czy LimeWire...


(ra-v) #11

Myślę że samo ściągnięcie pliku z Youtube jest legalne. Przecież i tak przeglądarka zapisuje go w pamięci podręcznej. Pozatym na telefonie czy na słabym łączu czasem lepiej ściągnąć film, a potem obejrzeć offline.


(Kpc21) #12

A dlaczego miałoby być w świetle prawa polskiego nielegalne?


(ra-v) #13

W Polsce są już takie absurdy, że nad niektórymi rzeczami trzeba się zastanowić. Zamykają strony za nic, zamykają ludzi, robią naloty... więc kto wie czy w świetle naszego prawa jest legalne czy nie - byłby to kolejny absurd.


(Kpc21) #14

Gdyby tak było, raczej niemoglibyśmy nagrywać również filmów z TV na VHS czy DVD albo muzyki z radia na kasety audio. Pomimo, że producenci magnetowidów, magnetofonów, stacjonarnych nagrywarek DVD, czy nawet kserokopiarek, odprowadzają odpowiednie opłaty na rzecz twórców.

A pojawiły się już niestety przypadki, gdzie nie jest to możliwe, bo twórcy wprowadzili zabezpieczenia techniczne (DRM) - materiały, nadawane w TV, czy też wydawane na płytach Blu-Ray, w jakości HD. Można co prawda podłączyć odtwarzacz/dekoder eurozłączem - w ten sposób ominiemy DRM, ale stracimy na rozdzielczości. I to da się obejść (np. poprzez konwersję na VGA, czyli interfejs analogowy pozwalający na wysoką rozdzielczość), ale jest to mocno utrudnione i wymaga dodatkowego, stosunkowo drogiego, sprzętu.

Naloty robią na tych, którzy pirackie materiały rozpowszechniają. Kontrowersyjne może być co najwyżej to, czy za rozpowszechnianie można uznać pobieranie nielegalnych plików z sieci P2P. Specyfika ich działania jest taka, że pobierając dane, użytkownik automatycznie je udostępnia innym. Nie robi jednak tego świadomie, tak po prostu działają chociażby torrenty.


(Msprungk) #15

Tak pomogła, że powstało odsiebie.pl z serwerami położonymi w Stanach i zabawa zaczęła się od nowa


(Redakcja) #16

chomik nie upadnie bo współpracuje z policją i firmami, których prawa sa u nich naruszane. zawsze mogą powiedzieć, że nie wiedzieli, a na wezwanie usunęli materiały wskazane jako nielegalne i koniec. Przecież nie mogą odpowiadać za to co robi każdy z ich użytkowników.

-- Dodane 18.07.2011 (Pn) 13:04 --

zobaczcie sobie tekst z nowego CHIP na ten temat http://www.facebook.com/sagiopl#!/photo ... =1&theater