BenQ 1650 + problem z buforem w nero

Witam,

jestem posiadaczem tytułowej nagrywarki DVD. Mam pewien problem z buforem podczas nagrywania w nero, wersja 6.0.0.12 (chyba). Chodzi o ten bufor nagrywarki, sygnalizowanyy małym paskiem na dole ekranu w nero. Waha się on od 80 do 95%. Nagrywałem dvd-r z prędkością 8x, gorzej pewnie będzie jak bedę nagrywał z prędkością 16x. Czego to moze byc wina? Zainstalowałem sterowniki ASPI, sprawdziłem też w panelu sterowania w opcji kontrolery ide czy dvd ma włączone DMA. Jest napisane, ze tak, ale podpięte jest starym, 40sto pinowym kablem, a wówczas nie wiem czy dvd moze dzialac w udma… Czy jak zmienie kabel na 80pinowy to powinno pomóc? A moze to wina czegoś innego? proszę o pomoc.

PS hdd i nagr są na odzielnych kablach wpięte w osobne wtyki na płycie głównej. DVD jest ustawiony jako Sec. master.

to normalne ze bufor tak skacze wszytko jest OK

Jeśli zainstalowana jest na II kanale IDE ,zworka na master i wpięta na ostatniej wtyczce taśmy i najlepiej sama na taśmie to gra.

Co można zrobić:

  • najnowsze Nero wgrać i sprawdzić

  • najnowsze firmware do napędu

  • można wymienić taśmę na 80 żyłową - nowe napędy mają wyższy transfer niż na 40.

ewentualnie

  • zastosować dobre nośniki

  • zmniejszyć prędkość nagrywania

więcej tutaj

http://www.cdrinfo.pl

tak, nagrywarka jest sama na taśmie…

Trochę poszperałem i zmieniłem wpis w rejestrze: coś jak nonpage-cośtam - postępowałem wg pliku readme w katalogu ze sterami ASPI. Trochę pomogło - nagrywałem cdr na 32x i bufor skakał 92-98 więc to nie jest już wynik najgorszy. Plyta została dobrze wypalona (czytaj: działa ;-)) więc te wahania bufora nie są chyba takie poważne. Zmienię jeszcze kabel na 80żyłowy i juz.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, które płyty wg Was są lepsze: DVD-R czy DVD+R. Pojemność jest w zasadzie ta sama. Prawdopodobnie w przyszłości dokupię stacjonarny odtwarzacz dvd (pewnie panasonica) i chciałbym wiedzieć, który standard jest lepiej obsługiwany przez stacjonarne dvd. Ten model panasa ma chyba zarówno obsługę “-” jak i “+”… pozdrawiam.

Oba standardy dobre - wszystko zależy od nagrywary jakie lubi nośniki.

BenQ bardziej lubi plusy,ale należy poczytać o danym modelu nagrywary co piszą userzy.

Jeśli stacjonarne DVD czyta obydwa standardy to w czym problem - jak zwykle obowiązuje metoda prób i błędów w doborze nośników do danego urządzenia.

Można dodatkowo w Nero przestawić tryb nagrywania - zakładka Ustawienia Typu Księgi - ustawić na opcje DVD-ROM - wtedy stacjonarne odtwarzacze mają mniej problemów z odczytem danego nośnika.

Poczytałem trochę o problemie nagrywania i rzeczywiście benQ bardziej lubi plusy. Jednak nigdy nie wiadomo do końca - nagram kilka plusów i minusów i zobacze statystyki. I na ich podstawie wybiorę najlepsze dla mnie płytki.

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.