Bezpieczeństwo haseł w Windows


(Greg757) #1

Witam,mam kilka zasadniczych pytań dotyczących bezpieczeństwa haseł może ktoś mi doradzi na forum :slight_smile: a więc:

1.Czy bezpiecznie dla przechowywanych haseł jest używać dwóch przeglądarek czy lepiej wybrać jedną np. Firefoxa

2.W jakim stopniu można zaufać programowi KeyScrambler czy jest naprawdę skuteczny przeciw keyloggers?

3.Na allegro są czytniki linii papilarnych czy warto zainwestować w takie urządzenie czy to tylko pic na wodę, bo i tak jakiś program przejmie i podrobi odcisk palca?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie porady jak najskuteczniej chronić hasła.

Pozdrawiam :slight_smile:


(system) #2

Sorry, może uważasz tą wypowiedź za głupią, ale najlepszym miejscem na nasze hasła jest nasza własna pamięć...


(Seawolf10) #3

Witam

ad.1. jeśli chodzi o przeglądarki to Firefox jest bez wątpienia bezpieczniejszą i jak dla mnie wygodniejszą przeglądarką, a czy będziesz używał dwóch czy trzech przeglądarek to może to spowodować, że nie będziesz ich dobrze kontrolował i panował nad nimi, skup się nad jedną przeglądarką.

ad. 2. Nie stawiał bym ochrony swoich haseł za pomocą takich wynalazków. Owszem działa to na zasadzie wtyczki do Firefoksa, jest wygodne itd. ale są też wady, np. z przekręcaniem znaków itd..

ad. 3. czytniki linii papilarnych na pewno zabezpieczą w pewnym stopniu dostęp fizyczny do komputera, ale w przypadku gdy Twój komputer będzie słabo zabezpieczony np. brak firewalla czy antywirusa, anty-spyware to po podłączeniu do sieci będziesz bezbronny jak niemowlak.

Co do przechowywania haseł to proponuje CI - program KeePass - świetny program do przechowywania haseł , oferujący możliwość grupowania haseł, ustawianie dla nich priorytetów itd. a głównie zabezpieczający te hasła poprzez zaawansowane metody szyfrowania AES i Twofish. Polecam - http://keepass.info

Pozdrawiam


(Greg757) #4

Dzięki za pomoc :slight_smile:

Jeszcze jedno pytanie czy zapamiętanie przez przeglądarkę nazwy użytkownika i hasła z np. for internetowych na zabezpieczonym komputerze jest bezpieczne?


(Seawolf10) #5

Można powiedzieć, że tak, zapamiętane hasła są bezpieczne, ale najbezpieczniej jest wtedy, gdy będzie ustawione hasło główne (mówię tu oczywiście o Firefox) - Narzędzia - opcje - bezpieczeństwo i tam jest ustaw hasło główne.

Hasła i nazwa użytkownika trzymane są w pliku w naszym profilu przeglądarki w postaci zaszyfrowanej.

Takie zapamiętanie haseł i nazw użytkownika w pewnym sensie zabezpiecza nas przed przechwyceniem znaków wpisywanych z klawiatury przez keyloggery.

Pozdr. :slight_smile: