Bezpieczeństwo komputera - Zone Alarm lub inne


(Bornholm) #1

Może na wstępie kilka informacji o sobie. Komputer jak też internet użytkuję dopiero od roku czasu. Pewne kwestie związane z tą dziedziną są dla mnie nie bardzo zrozumiałe. Ale może już do rzeczy, postaram się w miarę swoich możliwości przedstawić swój problem: W moim komputerze mam zainstalowany Windows Xp Home Edition { wersja 2002 }. Inernet mam podłaczony do kablowej sieci TV { to chyba się nazywa łącze stałe }. Może wyliczę co jeszcze mam:

  • zapora- właczone;

  • aktualizacje automatyczne-włączone ;

  • ochrona przed wirusami-właczone,

  • Service Pack 2,

  • AVG Anti-Virus 7.0.322 ,

  • Ad-Aware SE Personal Edition 1.05

W momencie jak zacząłem drążyć temat bezpieczeństwa komputera spotkałem się z takimi oto opiniami, że wskazane by było: zainstalować jeszcze Webroot Spy Sweeeper bez usuwania Ad-Aware, - zainstalować Zone Alarm , gdyż w momencie instalacji Zone Alarm czy innego firwalla współpracującego z Service Pack 2 automatycznie ten program przejmie kontrole nad systemem.Otóż do czego zmierzam. Czy pozostawić swój komputer w takim stanie jak przedstawiłem na wstępie?

Czy może dołożyć te elementy zabezpieczenia, które wymieniłem na końcu?Otóż z jakiego powodu ruszam ten problem. Któregoś dnia nastąpiła przerwa w łączności z internetem. Po konsultacji z pracownikiem operatora obsługującym sieć otrzymałem wyjaśnienie,że całej tej sytuacji winny jest firewall,który mam zainstalowany i że winienem coś zmienić. { Podczas prowadzonej rozmowy stwierdził,że najlepiej WYWALIĆ FIREWALL WINDOWS`a! !!


(El Presidento) #2

Najlepiej bedzie jak zainstalujes porzadnego firewall poniewa od SP2 on nazywa sie tylko firewallem.

Niestety trzeba sie z tym powabiwc z dopusczanie programów albo wylonczyc ochrone systemu wtedy bede dopuszcane wszytkie aplikacje. :wink:

P.S polecam Kerio Personal Firewall watro wykupic licencje aponiewaz po 30 dniach traci on kilka porzytecznych funkcji


(Mancunian) #3

Polecam taki program, jak Spybot Search & Destroy, uzupełniałby się z Ad-aware. Jeśli chodzi o firewall - polecam Kerio Personal Firewall. Wymienione przeze mnie programy można ściągnąć z vortalu DobreProgramy.


(Lackymen5) #4

komputer jest tak bezpieczny jak najsłabsze jego ogniwo :slight_smile: , uważam , że powinieneś zainstalować firewall ponieważ systemowy jest dość uproszczony i nie chroni np. przed wypływem informacji z Twojego pc , nie kontroluje ruchu wychodzącego , zatem jeśli w systemie znajdzie się trojan to ten firewall nie powstrzyma szkodnika przed próbą połączenia się z jego twórcą a ten może przejąć zupełną kontrole nad Twoją maszyną czy wykraść cenne dane . Mogę polecić Outpost firewall firmy Agnitum ale po 30 dniach trzeba go zakupić by dalej korzystać z jego funkcji ochronnych ( do nabycia w Polsce za ok 150 zl ) , jest też jego wersja freeware , jeśli nie chcesz płacić , zainstaluj darmową wersje Sygete , ZA lub jak wpomniano Kerio . Firewall tradycyjnie będzie na początku uczył się na co pozwalać , ewentulanie co zaś zablokować , odpowiadasz najczęściej ''zezwalaj na wszystkie połączenia tego programu'' -> tak będzie się dziać przy zapytaniu odnoszącym do każdej znanej Ci aplikacji , także tych systemowych ( jeśli nie masz pewności, zawsze nazwe możesz zweryfikować i skojarzyć z konkretnym programem wpisując ją w google) . Oczywiście przepuścisz IE , ad-aware, gg itd.. . Nawet gdy zablokujesz jakąś aplikacje , która powinna być dopuszczona , firewall pozwala zresetować te blokade i ustanowić regułe na nowo ( programy zablokowane -> z listy usuwasz zablokowany program -> ponownie go uruchamiasz i ustanawiasz regułe dla niego -> tym razem pozwalasz na jego połączenia ).

Uważam , że masz dość słabego antywirusa i jeżeli ma być darmowy - lepszą ochronę zapewni Ci Avast ( po zarejestrowaniu i uzyskaniu klucza korzystasz z programu bez opłat ) .

Jeśli chodzi o problem szpiegów to pozostaje on w bezpośredniej zależności od rodzaju używanej przeglądarki internetowej i braku dodatkowych zabezpieczeń dla niej (np. Spyware Blaster) . Najczęściej szpiedzy instalują się właśnie podczas serfowania po necie , innym żródłem jest instalacja podejrzanego oprogramowania .

Jeśli przesiądziesz się z IE na np. Opere (polecam) lub popularnego Firefoxa , praktycznie nie będzie problemu ze szpiegami i podobnymi zagrożeniami ( ad-aware nigdy nic nie znajduje , nie uzywam jednak IE ) . Jesli nie masz zamiaru instalować alternatywnej przeglądarki dobrym zabezpieczeniem będzie Microsoft antispyware ( darmowy ) , Spy Sweeper jest dobry ale niestety odpłatny. W systemie zainstalowałbym jeszcze Spybot S&D .


(Bornholm) #5

Czy on mi zastąpi skutecznie AVG-Anti Virus ?

Z tego co zdołałem się zorientować to wzmocni zaporę i jest prosty w obsłudze ?

Czy on będzie wspierał Ad -aware?

A co to takiego:

http://www.quantus.pl/download/ssfsetup1_trial.exe - Webroot Spy Sweeeper


(boczi) #6

Tak.

Gdy zainstalujesz Kerio wyłącz zaporę systemową (firewall). Niewskazane jest, by obydwa działały razem.

Tak, oba programy się uzupełniają.

SpySweeper:


(Lackymen5) #7

Jeśli chodzi o darmowego antywirusa to avast jest naprawde niezły , będziesz z pewnością lepiej chroniony . Oczywiście odpłatne aplikacje zapewniają lepsze zabezpieczenie ( przykładowy test http://www.virus.gr/english/fullxml/def ... =69&mnu=69) .

Co do kerio czy innego firewalla to kwestia gustu i zadecyduj sam , po instalacji powinieneś wyłączyć tego systemowego by nie było problemów ze stabilnością systemu . Spybot S&D będzie dobrym uzupełnieniem jednak pomyśl o antyszpiegu Microsoftu , jest nezły http://www.microsoft.com/poland/securit ... fault.mspx


(Bornholm) #8

Może ktoś podejmie próbę zebrania tego wszystkiego w logiczną całość, bo coś czuję, że zaczynam się gubić. Ale do rzeczy ; przedstawię swoją koncepcję { chyba ,że ktoś mnie sprostuje }.

1/. Usunąć AVG-Anti Virus a na jego miejsce zainstalować AVAST { czy to może być już jednoznaczne ? }.

2/.Zainstalować < KERIO > { może to i jasne oraz zrozumiałe , jednak w przypadku mojej amatorszczyzny;jak wyłączyć zaporę systemową ? }- może zadałem pytanie banalne , ale lepiej zapytać fachowca aniżeli coś sknocić. A może zainstalować Zone Alarm , gdyż spotkałem się z opinią , że ma tą ciekawą własność, że integruje się z systemowym firewallem i zastępuje go, nie powodując przy tym bezsensownych komunikatów o niskich zabezpieczeniach i innych "utrudniaczy" życia { nie wiem ile w tym prawdy i to jest powód, że ciągle pytam }

3/.W kwestii Ad-Aware, wydaje mi się,że można pozostać przy nim lub też może go czymś innym zastąpić lub wzmocnić np.http://www.quantus.pl/download/ssfsetup1_trial.exe - Webroot Spy Sweeeper.

Bardzo proszę o podsumowanie oraz realne podejście. Podkreślam,że komputer wykorzystuję do celów czysto domowych.


(boczi) #9

Panel Sterowania -> Zapora systemu Windows.

(Oczywiście, jeśli masz SP2)

Zainstaluj Avast + Kerio.

Pozostań przy Ad-Aware i doinstaluj Spybot Search&Destroy oraz Microsoft Antispyware.


(Bornholm) #10

Mam sSP2

Rozumiem,że powinienem zrezygnować z AVG-Anti Virus

Czy 1-den z nich czy też obydwa , czy są bezpłatne?

Przepraszam,że być może przynudzam. Zależy mi na poprawności całego zabiegu.


(boczi) #11

Zrezygnuj z AVG na rzecz Avasta.

Doinstaluj Spybot Search&Destroy oraz Microsoft Antispyware.

Obydwa programy są bezpłatne.


(Bornholm) #12

Jak te programy mam znaleźć, proszę o linki. Przypuszczam,że jak dojrzeję do zmian to będę prosił o instrukcje wykonania tego zabiegu.

Czy mogę w tej kwestii nawiązać kontakt za pośrednictwem < prywatnych wiadomości ? >


(boczi) #13

Kolego, na przyszłość, kurs Google:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21033

A teraz podaję linki.

Avast! Home

Spybot S&D

MS Antispyware

http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en

PS, jest nowa wersja Ad-Aware - 1.06

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=107&t=82

Więcej info tutaj:

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... opic=11522

PW - jeśli chcesz, pisz.


(lazikar) #14

Jak tak to przenosze do Bezpieczeństwo.