Bezpieczna siec internetu

Siemka kupiłem sobie router i nasuwa się pytanie czy jeżeli moja siec jest niezabezpieczona to czy może się dziać coś nie bezpiecznego?? chodzi mi o jakieś wirusy itd itp i czy jeżeli ktoś będzie korzystał z mojej sieci to czy będzie to spowolniało mój internet ? z Góry dziękuje za odpowiedzi ;]

teorytycznie jeśli masz osobe w otoczeniu obeznaną i zainteresowaną hakerstwem, to zalogowanie sie przez nią do twojego routera może umożliwić jej włamanie do twojego komputera, im więcej ludzi zalogowanych tym wolniejszy internet, jeśli nie pofatygowałeś sie zabezpieczyć routera to i zapewne haslo do firmware routera jest standardowe co może sprawić że wredny sąsiad/ka ustawią ci hasło na routera, oczywiście to żaden problem bo wciskasz igłą reset button i po problemie jednakże nie ma żadnych plusów w niezabezpieczonej siecii hasłem

  1. Oczywiście że jeżeli ktoś Ci się podłączy do sieci i zacznie korzystać z Internetu to wydajność dla Ciebie spadnie - wyobraź sobie połączenie sieciowe jak rurę wodociągową - im więcej ludzi z niej ciągnie tym mniejsze ciśnienie

  2. Może mieć dostęp do Twojej grupy domowej - pobrać Twoje pliki

  3. Może skorzystać z Twojego łącza do nielegalnych celów - możesz sobie narobić gigantycznych problemów

naprzykład ktoś może ściągać mnóstwo i udostępniać torrentów będąc podłączonym do twojej sieci i przez to policja do ciebie zapuka jak sie dobierze do ciebie jakas organizacja ds. praw autorskich a uwierz mi że ścigają,

Rozumiem, że masz router z wyjściem WiFi i stąd twój niepokój.

1.Przy pierwszym uruchomieniu routera wejście w tryb konfiguracyjny odbywa się przez login - admin i hasło admin. Należy to zmienić na sobie tylko znane i zapisać w ustawieniach - zmiana login i hasła. Nikt niepowołany nie zmieni ustawień

  1. Wyjście WiFI jest zabezpieczone kluczem z kodowaniem WPA , WPA2. Stworzenie takiego klucza zabezpieczającego to wybranie sposobu kodowania i wpisanie 8 - 10 i więcej znaków wpisanych w pole hasło. Po zatwierdzeniu zmian twój router będzie widoczny tylko przez twoje laptopy z kartami WiFi po wpisaniu klucza z routera. Kodowanie kluczem w trybie WPA2 należy aktualnie do najmocniejszych.

  2. Aktualnie produkowane routery mają zainstalowane zapory. Jest to przydatne gdy korzystasz tylko z samego antywirusa. Możesz wykorzystać zaporę w routerze jako dodatkowe zabezpieczenie. Zapora systemowa powinna być w takim przypadku wyłączona.

  3. Ze względu na słaby poziom zabezpieczeń oferowanych przez zapory na routerach, lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie antywirusa z zaporą jako komplet. Można tu wykorzystać np. Comodo Internet Security.

ok Dziękuje za opinie zmieniłem nazwę dodałem hasło i tak już zostawię dziękuje za pomoc. Miłego Wieczoru ;].