Bezpieczne zamazywanie wolnej przestrzeni dysku SSD

Najpierw sie dowiedz czym w specyfikacji ATA rózni sie SECURITY ERASE od SANITIZE. Czym w ogóle sie rózni.

Rozumiem Twój entuzjazm z nowo poznanego słowa, po przekopaniu gugla żeby koniecznie „znaleźć jakiegoś haka na Beriona”. A po czym wnoszę? A no po tym, że nagle zacząłeś je wszędzie stosować. :slight_smile:

Troche mniej lenistwa (…) A co do SE to.

Na Twoje szczęście zacytowano manuala. To nie jedyny warnning i większość wynika z beztroski użytkownika docelowego (jak w przypadku by nie zostawiać pustego hasła, lub nie używać okrojonego kernela, na którym niektóre atacmds mogą nie zadziałać).

ALE. Link który prowadzi, do tematu na jednym z forum, czyli:
https://www.hddoracle.com/viewtopic.php?f=56&t=1412
jest interesujący i niepokojący. Na pewno od dziś przestanę wierzyć temu programowi i zawsze już będę sprawdzał czy faktycznie fw operację wykonał. Za co Ci dziękuję, pomimo tego że wynika to z przypadku, a nie twojej rzeczywistej wiedzy lub co jeszcze mniej prawdopodobne dobrej woli. No ale udało ci się w końcu. Gratuluję i zachęcam do podważania kolejnych dogmatów - tylko zmień formę z buraczanej na kulturalną.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Są ludzie, którzy mają życie poza internetem…

Są. Ale nie ty. Po pół roku temat śledzić by „madrością” zabłysnąć?

Uświadom sobie IIIO że twoje pustosłowie nie zakrywa twojej niewiedzy lecz ją obnaża.

Zaczynając od zaczepek, nie prezentujesz żadnej kultury dyskusji. Weź się lepiej zamknij w Yrden i tam siedź.

Właśnie wpadłem na jeden pomysł. Może zaszyfrowanie całego dysku (np programem VeraCrypt) i sformatowanie załatwi sprawę? Później ponowna instalacja systemy i gotowe.
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Sprawdzi się?

Zrób normalnie Secure Erase, nie kombinuj. W przypadku dysku SSD proces ten zajmuje maksymalnie do 2 minut. Następnie pozostaje ponowna instalacja systemu.

Skąd go pobrać? Jakaś instrukcja? Link może być do strony w innym języku.

Jaki to dysk (marka, model)?

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Dysk to SSD Sandisk Ultra II.
Mam też HDD (jak tą samą metodą zadziała wymazywanie) model WD RE4.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Najprościej będzie pobrać SanDisk SSD Dashboard. Tam w sekcji Tools (Narzędzia) będą dwie opcje: Secure Erase i Sanitize (jak na tym zrzucie ekranu). Jeżeli ten SSD to nie dysk systemowy to wystarczy zatwierdzić proces Secure Erase, jeżeli systemowy to musisz przygotować bootowalny dysk USB - wszystko masz opisane tutaj. Z dyskiem twardym to już inna bajka, możesz nadpisać jego zawartość jakimś programem - możliwości z tego co widzę były już wcześniej opisane albo użyć do tego celu np. Parted Magic.

1 polubienie

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Wybierz opcje Satinize o ile twój dysk ja obsługuje. Jest pewniejsza.
Nie wszystkie dyski tej samej firmy ja obsługują
Przeczytaj czym róznią sie te funkcje a róznia sie i to sporo.
https://kb.sandisk.com/app/answersweb/detailweb/a_id/16419/related/1

1 polubienie