Bezprzewodowe połączenie dwóch routerów

Witam. Posiadam router Wi-Fi Dlink DI-524. Chciałbym dołączyć do niego drugi router bezprzewodowo, tak żeby udostępniał internet tam gdzie sygnał z pierwszego routera nie dociera (podwórko). Nie ma możliwości fizycznego połączenia obu routerów kablem. Innymi słowy mam router podpięty do neta, do niego jeden stacjonarny i jeden laptop. Czy jest jakiś sposób na połączenie dwóch routerów przez WiFi, aby wszędzie był dostęp do internetu ? Co bym musiał kupić ? Na rysunku przedstawiłem schemat jak to ma mniej więcej wyglądać. Będę wdzięczny za pomoc :wink:

routerschemat.jpg

Musiałbyś kupić router z funkcją AP Client (AccessPoint Client).

Hmm ok, a wtedy bym ten nowy router musiał wstawić w miejsce tego do którego teraz jest wprowadzony internet przez kabel, on by rozsyłał internet przez Wi-Fi do routera a ten dalej też przez Wi-Fi ? Tak się da zrobić ? Bo tak jak wspomniałem kablem nie mam jak połączyć tych 2 routerów :wink:

Router1 zostaje bez zmian.

W miejsce router2 wstawiasz AccessPoint i za pomocą niego podłączasz się do sieci Wi-Fi rozgłaszanej przez Router1. Router2 będzie klientem tej sieci, a wszystkie urządzenia do niego podpięte będą częścią sieci w której serwerem DHCP będzie Router1 oraz będą w jednej przestrzeni adresowej.

Wtedy będą jakby 2 osobne sieci czy zostanie 1 ? Tylko jeszcze muszę wiedzieć jaki AccessPoint się do tego nada i jak wszystko poustawiać w opcjach obydwu urządzeń żeby AccessPoint łączył się z D-Linkiem :wink:

Będzie jedna sieć. AccessPoint jest tylko pośrednikiem. Router1 nie potrzebuje dodatkowej konfiguracji. Router2 musi być to, albo zwykły AccessPoint, albo router z możliwością pracy w tym trybie. Konfiguracja polega zazwyczaj na zaznaczeniu odpowiedniej opcji, wyłączeniu serwera DHCP, wpisaniu SSID sieci oraz hasła.

Aha rozumiem. Dziękuję bardzo :wink: Mam tylko jeszcze jedno pytanie - rozumiem że AccessPoint musi posiadać tryb Repeater i czy ten się nada: TP-Link TL-WA730RE ? Nie wiem czy znajdę coś lepszego w tej cenie.

raczej chyba tp-link sie nie nada bo w trybie repeter nie obsluguje WPA2 :slight_smile:

sorry, widze ze to jest jakis typowy wzmacniacz sygnalu tak, ze nie powiem ze napewno w tym trybie nie obsluguje, trzeba zobaczyc. Pewne jest to że wiekszosc acces pointow tp-linka w trybie uniwersal repeater nie obsluguje wpa2

Wyczytałem że ten model właśnie obsługuje WPA/WPA2 w trybie repeater :wink: Przykładowo TP-Link TL-WA500G nie obsługuje. Tylko nie wiem jak z zasięgiem w TP-Link TL-WA730RE - czy kiedy postawię go na parapecie wewnątrz domu blisko podwórka, czy będzie tam dobry zasięg :wink: Chyba że jakiś inny dobry AccessPoint będzie lepszy niż ten który podałem ? :slight_smile: