BIOS a OC

Witam postanowiłem podkręcić nieco mój procesor - Intel Dual Core E 2180, ale w BIOSie nie ma możliwości! Wszystko co dotyczy clock frequency, overclocingu, FSB czy V core jest zablokowane. Dokładniej mówiąc jest widoczne, ale na takim szarym tle do, którego nie ma dostępu zapewne rozumiecie mnie. Skorzystałem wczoraj z ASUSUpdate i zainstalowałem nowy BIOS - z 20/02/2008. Ale to nadal w niczym nie pomaga. Proszę o pomoc i przy okazji o pomoc w sprawie OC!

Zakładki w biosie:

MAIN:

System Time

System Date

Legacy Diskette A

->Primary IDE Master

->Primary IDE Slave

->SATA 1

->SATA 2

-> System Information

ADVANCED:

-> USB Config.

-> CPU Config.

-> Chipset

-> Onboard Devices Config.

-> PCIPnP

POWER:

Suspend Mode

ACPI 2.0 Support

ACPI APIC Support

-> APM Config.

-> Hardware Monitor

Boot:

-> Boot Device Priority

-> Boot Settings Config.

-> Security

EXIT:

Exit & Save Changes

Exit & Discard Changes

Discard Changes

Load Setup Defaults

CPU Config:

Manufacturer: Intel

Brand String: Intel Pentium Dual CPU E2180

Frequency: 2000 MHz

FSB Speed: 800 MHz

Cache L1: 32 KB

Cache L2: 1024 KB

Cache L3: 0 KB

Ratio Status: Unlocked ( Max: 10, Min: 06)

Rati Actual Value: 10

Default CPU Ratio [Enabled]

Max CPUID Value Limit [Disabled]

Execute Disable Function [Disabled]

Enhanced C1 Control [Auto]

CPU Internal Thermal Control { Auto]

Eist [Automatic]

Tekst kursywą to opcje niedostępne.

Spróbuj przez system podkręcić ale to nie to sami…

asus’y mają jakieś programy do podkręcania z poziomu widnowsa, ale takie programy najczęściej nie wycisną wszystkiego…

są też inne programy potrafiące podnieść FSB procka SetFSB i jakieś inne, ale teraz nie moge sobie przypomnieć #-o

Jakie są opcje w advanced-chipset?

NORTHBRIDGE VIA P4M900 CONFIGURATION:

-DRAM Clock/Timing Config.

-AGP & P2P Brigde Config.

-V-Linka & PCI BUS Config.

SOUTH BRIDGE VIA VT8237S:

SATA Controller

LAN Controller

LAN Option ROM

High Definition Audio

Front Panel Suuport Type

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi i pomoc.

Spróbuj poszukać w DRAM Clock/Timing Config.

PS. polecam przestudiowanie instrukcji dołączonej do mobo. BTW nie masz za dobrej płyty do o/c (chipset…), więc nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że opcji w ogóle nie ma.

Dowiedziałem się, że płyty w wersji SE to segment value, niska cena kosztem możliwości technicznych. Moja płyta nie umożliwia overclockingu.

W dniu 01.06.2008 , o godzinie 2:58 został dopisany post przez finetto

Witam ponownie!

A ja nie daję za wygraną i zastanawiam się teraz czy flash BIOSu do wersji najnowszej, ale płyty P5VD2-VM, czyli tej droższej od mojej (bez dopisku SE) przyniesie jakiś rezultat i czy w ogóle sie powiedzie?

Pewnie zabezpieczenie uniemożliwi, a jak wgrasz to się nie bądź zaskoczony jak płyta będzie wymagać serwisowania na programatorze. Chcesz podkręcić kup np Gigabyte P31 DS3L ~200 zł i nowy zasilacz by się przydał, jak masz tego Fortrona z 15A na linii +12V to nie dobrze, wymiana na Modecoma MC 350 lub 400 ATX 2.0.

To skoro tak daruję sobie OC. A co do płyty i zasiłki to wymiana będzie, ale dopiero po wakacjach. Póki co musi być jak jest!