Bios Award,piski ciągłe,komp nie uruchamia się

(Lammermoor) #1

Komputer koleżanki, wczoraj padł na amen. Po włączeniu zaczyna się koncert piszczenia, nieraz na moment załaduje się ekran i po chwili gaśnie. Prosiła o pomoc, obstawiam RAM i kartę graficzną, ewentualnie zasilacz,( ma UPS), ale nie jestem tego pewna. Jakieś pół roku temu dołożyłam jej pamięć, osadzoną w drugim slocie ( jak niżej) i wszystko było ok ( przy okazji komp był czyszczony). Nie wiem czy może ta pamięć jest przyczyną? - jakaś typu "no name", wcześniej używana, albo szlag ją trafił? Testu pamięci nie wykonam, nawet jeśli komp jakimś cudem się uruchomi, bo nie mam tyle czasu, żeby u niej siedzieć, a sama sobie nie poradzi.

Proszę zerknąć na specyfikację, bo jutro mam iść do niej i pomóc, tylko zastanawiam się od czego zacząć.

Płyta główna: 

Typ procesora Intel Celeron D 330, 2666 MHz (20 x 133) 

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8VM533M-RZ (3 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN) 

Mikroukład płyty głównej VIA VT8751A Apollo P4M266A 

Pamięć fizyczna 480 MB (PC3200 DDR SDRAM) 

Typ BIOS'u Award Modular (08/12/04)

Karta wideo S3 Graphics ProSavageDDR (32 MB) 

Akcelerator 3D S3 ProSavageDDR

DIMM1: Apacer Tech. (256 MB PC3200 DDR SDRAM) ]

Taktowanie pamięci: 

@ 200 MHz 2.5-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS) 

@ 166 MHz 2.0-4-4-7 (CL-RCD-RP-RAS)

DIMM2: 256 MB PC3200 DDR SDRAM ]

Taktowanie pamięci: 

@ 200 MHz 3.0-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS) 

@ 166 MHz 2.5-4-4-7 (CL-RCD-RP-RAS)

(Seba86mu) #2

Sprawdź poprawność osadzenia podzespołów na płycie głównej.

Spróbuj wyjąć jedną kość pamięci RAM i uruchomić komputer. Jeżeli będzie to samo, to zrób tak z drugą kością pamięci RAM.

Jaki jest schemat tego "piszczenia" ?

(Technik Elektro) #3

ile jest tych pisków ?? o jakiej są długości ??

(Lammermoor) #4

Piszczy tak samo, jednostajnie, pojedyncze, równe, aż do wyłączenia ekranu, trudno mi je opisać, słyszałam jedynie przez telefon.

(Technik Elektro) #5

jeśli to byłby ram, komputer nie wyłączałby się, wygląda to na procesor.

(Lammermoor) #6

Komp nie wyłącza się, z tego co zrozumiałam, piszczeć przestaje, gaśnie ekran, a koleżanka mówi, że wyłącza go przyciskiem na obudowie, czyli chyba "na twardo". Widocznie dioda na obudowie dalej się świeci.Teraz to już sama nie wiem jak jej pomóc? Co ewentualnie mogę sprawdzić? - czy raczej nic i serwis? Jeśli procesor to co mu może dolegać?

(Technik Elektro) #7

jeśli to procesor to został spalony, ewentualnie może problem z BIOS-em proponuję wyjąć baterię przy wył zasilaniu z gniazdka.