BIOS, DOS i problemy z systemem Win98

Witam

Mojej znajomej córka dobrała się do biosu pozmieniała ustawienia ,jest to już 7 letni sprzecik ,dzięki load bios i setup deflauts przywróciłem standartowe utawienia ,wgrałem windowsa 98 sterowniki z neta , i pojawił się komunikat BŁĄD KRYTYCZNY WĄTEK OE W0028:00000013

reset to ponownie uruchamia a enter kasuje jakies ustawienia nie wiem w czym broblem tu?Drugi problem mam że jak wyłącze komp to po pewnym czasie uruchamiam i niechce system załadować sie reset i ładuje się?Trzeci problem to pisownia polska coś zmieniła i podczas instalacji w dosie litery są pororzucane po całym kompie w windowsie to samo ,dziwnie piszę się na takiej klawiaturze ?Jak mam sobie z tym poradzić proszę o pomoc :frowning:

spróbuj zainstalować jeszcze raz!! :slight_smile:

zrobiłem yak z błedem krytycznym to wina sterwonika,ale trzcionka klawiaturowa duzo alfabetu pororzucona po klawiaturze ,i dalej mam problem z uruchomieniem jak komp dłuzej postoi to muszę mu pomóc restartem i włancza sie od razu bez scandisku

Złączono Posta : 20.09.2006 (Sro) 15:12

mam pytanie jak moge zainstalować plik z dosu ,kilka komend wpisałem i nic

plik instalacyjny jest C /windows/sysyetm/instaluj.bak

Mógłbyś napisać wszystko po kolei w miarę zrozumiale? Bo z tego, co zdołałem rozszyfrować, to BIOS jest niepoprawnie skonfigurowany i źle zainstalowana Winda…

Po pierwsze: Opcję Virus Warning(czy jakoś tak) w BIOS-ie nastaw na [Disabled] Po drugie: zmień w systemie ustawienia klawiatury na {Polski programisty}… Po trzecie napisz po kolei jak instalowaleś W98, stery (do jakich urządzeń) i w którym momencie pojawił się błąd.

sorki za chaotyczne pismo,postaram opisac dokładnie

opcję virus mam wyłaczoną ,opcje programisty mam ale to nie skutkuje,sam windows bez sterów chodzi ok ,po wgraniu sterów pojawia sie krytyczny błąd

a teraz odpoczątku

1 Podczas uruchomienia kompa ,na monitorze nic się nie dzieje,więc przycisk restart i włancza się system

2 Próbowałem wszystkiego żeby była pisownia klawiatury w J.P programisty ale poprzestawiane jest -klawiatura unikey KWD-205

płyta głowna to atc 5010m na układzie sis 530 z integrowaną grafiką sis 530/5595 bios award

pamięc 32 mb -dziwne też że po zainstalowaniu pamiec była w 99% wykorzystywana i na averstcie pokazuje 29 mb pamięci

Już mi ręce opadaj nie wiem jak zrobić ten komp

wciąż nie wiem do jakich urządzeń stery instalujesz, ale skoro jedzie na systemowych a po zmianie wariuje to poszukaj w necie pasujących driverów a wadliwe usuń i następnym razem ustaw opcje klawiatury już podczas instalacji windy…

o ile dobrze rozumiem, to mamy do czynienia z obudową AT i zapewne zwęglił się kabelek przy włączniku (power),trzeba zdjąć obudowę i wyczyścić nasadę włącznika z osadu

można to wyedytować ręcznie w rejestrze, ale dzisiaj nie powiem Ci jak

sprawdzałeś procesy w Autostarcie i skanowałeś system Antivirem?

nie zniechęcaj się, praktyka czyni mistrza :slight_smile:

system chodzi,grafike tez zainstalowałem sis 530 ,zły steronik miałem do karty muzycznej fm 510 A- firmy fortemedia ale nigdzie nie moge znaleść do 98se,została tylko klawiatura ale jeszcze nie wiem jak pozmieniać w rejestrze , jak przyjde z pracy to wyczyszcze nasade stycznika , poszukam antywirusa bo te co mam niechcą zainstalowac się za mało pamięci jest w tym kompie i dziękuje za pomoc Darek :slight_smile:

Co do polskich liter, to spróbuj zrobić coś takiego:

1.znajdź na dysku plik “AUTOEXEC.BAT” możliwe, że jest ukryty

  1. kiedy już znajdziesz, otwórz go (prewy przyc.myszki i komenda ‘edytuj’

  2. sprawdź czy są tam następujące wpisy:

mode con codepage prepare=((852) C:\WINDOWS\COMMAND\ega.cpi)

mode con codepage select=852

keyb pl,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys

4.Jeżeli są inne zmodyfikuj je. Zwróć szczególną uwagę na 3 wiersz. Zazwyczaj to tu powstaje błąd i zamiast keybrd4.sys jest keybrd2.sys.

Popraw to w razie potrzeby. Następnie zapisz zmiany i uruchom ponownie komputer.

Co do karty muzycznej, to nie znalazlem wzmianki o podanym modelu…proponuję obejrzeć kartę spisać nazwę chipsetu z numerem i poszukać sterów do tego konkretnego chipsetu…

Cieszę się jeśli w jakiś sposób mogłem pomóc. :slight_smile:

Wchodzisz do panelu sterowania klawiatura i przestawiasz z języka polskiego (chyba opcja właściwości) na polski programisty.OK - płyta CD z WIN98SE musi być w napędzie CD i system doinstaluje sterowniki.

Poczytaj

tam wszystko jest ok jezyk programisty też i dalej układ alfabetyczny pororzucany :evil: jutro zajde kupie przejsciuwke do tego kompa i podłoncze swóją klawiature może to przyczyna, nawet jak instalowałem windowsa to trzcionka pororzucana była jobla można dostać