Bios, instalacja XP

Witam.

Kumpel poprosił mnie, abym mu sformatował dysk. Zabrałem dysk do siebie i formatowanie zrobiłem na moim komputerze. Stworzyłem nowe partycje, zainstalowałem system i wszystko gra. U mnie chodzi elegancko. Podłączyłem dysk do komputera kumpla uruchamiam kompa, dysk wykrywa, ale nagle włącza się komunikat czy uruchomić system windows normalnie, awaryjnie czy jeszcze inaczej. Biore normalnie i nagle samoczynny reset kompa. Gdy biore awaryjnie jest tak samo. W biosie ustawiłem ustawienia optymalne, ale to nic nie pomogło. Postanowiłem zainstalować system u niego na kompie. Znowu format, instalacja. Do pierwszego restartu jest wszystko dobrze. Uruchamia się komputer ponownie i nagle wyskakuje na niebieskim tle komunikat, że przerwana została instalacja, ponieważ może nastąpić awaria komputera. Pisze tam, że trzeba zaktualizować BIOS. Bios ma inny niż ja. U mnie gdy uruchamiam BIOS to na tym pierwszym ekranie są jakby dwie kolumny, a u niego jest każda opcja pod każdą. Poprostu ma inaczej niż ja. Nie mogę uruchomić Windowsa u niego na komputerze gdy zainstaluje go u siebie, a u niego nie da się w ogóle zainstalować systemu. Możecie mi pomoc, bo nie mam już żadnego pojęcia co z tym zrobić…

ja bym przed próbą upgrade BIOS-u najpierw wyczyścił jego ustawienia (zworka CLEAR CMOS na płycie głównej)…

A BIOS prawidłowo wykrywa dysk twardy?

Jakie są parametry komputera Twojego kumpla (Zasilacz, płyta gł -typ, karta graf itp) ?

Próbowałeś zresetować bios ?Czy dysk jest ustawiony na master gdy jest zainstalowany u kolegi?Dodam że system instaluje się na kompie na którym będzie używany z powodu konfliktów sprzętowych.No chyba że są identyczne

sprzętowo lub procesor i płyta.

Komputer ma słaby, dokładnie nie wiem jaki, ale napewno inny niż ja. Nie zrobiłem u niego formata bo woła o to zaktualizowanie BIOSU. Dysk wykrywa prawidłowo. Czy możecie mi pomóc w tym resetowaniu Biosa i co to jest ta zworka CLEAR CMOS ?

to coś takiego czym resetuje się ustawienia BIOS-u.

Jeżeli nie wiesz gdzie jej szukać na płycie głównej (a nie jest na niej opisana), to możesz wyjąć baterię z gniazda - PRZY WYŁĄCZONYM ZASILANIU (wyjętej wtyczce) - na parę minut a następnie włożyć ją, włączyć komputer i jeszcze raz spróbować.

Na płycie głównej nie ma napisu co to za firma wyprodukowała? (i jaki model płyty)

Firma to chyba ELITEGROUP. Tak odczytał kumpel. O jaką baterię chodzi ?

Bateria znajduje się na płycie i jest wielkości złotówki.Po wyłączeniu kompa trzeba ją wyjąć na chwilę.Następnie wciśnij ją na miejsce i uruchom komputer.Jeżeli Bios został zresetowany to pojawi się okienko z informacją

ustawień .

I to powinno pomóc ? Czy jeszcze coś trzeba będzie zrobić ?

Może ale nie musi.Po resecie spróbuj wgrać Windowsa.

Napisz dokładnie jaki to komputer płyta,procek ile pamięci itd.

jesli komp ma inna konfigurację sprzętową od tego na którym był instalowany windows to jest bardzo ciężko odpalic windowsa który był instalowany na innym kompie

Dziwisz się - system zainstalował się i skonfigurował na twoim komputerze, a teraz podłaczyłeś dysk do innego komputera, windows się zaczyna wczytywac i nagle widzi inny procesor, inna płytę, grafikę - nic nie jest zgodne z zainstalowanym i skonfigurowanym sprzetem.

System instalujemy JEDYNIE NA KOMPUTERZE na którym będzie potem pracował, sformatuj partycje systemowa i zainstaluj ponownie system na komputerze na któym ma pracowac, czyli u kolegi.

Złączono Posta : 26.10.2007 (Pią) 11:39

Ale łapie sie na wymaganie minimalne systemu czy nie?

Wirus W Biosie Mialem To Samo

Okazało się, że trzeba było wyciągnać tą baterie na płycie głównej. Dziękuje za pomoc. Temat do zamknięcia :wink: