Bios jak właczyć botowanie?

Witam mam taki problem mam laptopa ASUS K51AC miałem na nim orginalnie zainstalowanego Windowsa Vistę lecz nie jestem zadowolony z jego użytkowania chciałbym sobie zmienić na windowsa 7 lecz nie mam pojęcia jak w tym biosie przestawić aby botowało mi płytke…;/ proszę o pomoc

w tym biosie mogę się tylko do góry i w dół w czerech pozycjach A B C D na moim domowym komputerze nigdy nie miałem z tym problemu.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

********************

Zazwyczaj jak się naciśnie klawisz F4 przy starcie jest menu wyboru botowania!

_____________________________

Daruj sobie podobne komentarze :? - trzymaj się tematu, lub nie bierz w nim udziału.

Agaton

Po włączeniu lapka, na dole ekranu powinno pokazywać się np. F12 Boot manager - naciskasz i powinno pokazać ci się okienko z wyborem napędu - wybierasz strzałkami góra/dół cd/dvd - przeważnie jest na 2 pozycji - zatwierdzasz enterem i…jazda :slight_smile:

Albo po prostu olać bootowanie i zrobić upgrade z Visty do 7 poprzez włączenie instalatora z poziomu Windows Vista.

Ja instalowalem 4 razy na PCI i zawsze w biosie przestawiałem żeby zamiast pierwszego dysku czytało płytę.

gdy naciskam F4 to wchodzę tak jakby do biosu;/ i mam tam te 4 pozycje to chyba dyski A,B,C,D z tego A i D są zablokowane;/ z F12 jeszcze nie próbowałem jak jak nagram sobie winde 7 to spróbuje bo na xp nie będę próbował i napisze czy poszło;]

Proszę nie urażać mojej dumy osobistej:] ze Ty wiesz to nie znaczy ze wszyscy wiedzą nie wiem więc pytam… nie podoba się nie odpowiadaj na moje pytania…

Dobrze! Przepraszam!

Więc są tam te 4 pozycje, musisz wybrać CD/DVD czy coś

A jak nie masz to rzeczywiście trzeba to zrobić w biosie

Oto instrukcja:

  1. włącz bios przy starcie klawiszem F2 (albo delete)

  2. Szukaj aż znajdziesz gdzieś parametr “IDE-0”

  3. Na trzeciej lub jakiejś innej wolnej pozycji wybierz klawiszem page down lub page up CD

  4. Odpal tak jak mówiłem klawiszem F4 i powinna być opcja CD

Jak nie działa, możesz płytę siódemki odpalić poprzez mój komputer, chyba że ci Windows nie działa.

Ale jeżeli nie zadziała to co mówiłem (nie powiem tym razem sam se radź) napisz na forum.

Jeżeli będzie działało to napisz na forum…

Dziękuję za sumienne czytanie oto tegoż postu i za cierpliwość co do moich zagadnień (robiłem dużo eksperymentów na komputerach i uwieżcie - tam gdzie jest tylko jedna funkcja, po robieniu tego setki razy powiesz - Byłem jak wariat myśląc, że jest tylko jedna opcja. Ja to robię od… chyba pierwszy postawiony system operacyjny miałem 8 lat, ale nie wiedziałem większości i dopiero teraz myślę - z jednej opcji po kilkunastu latach zrobiło się tych możliwości ok. 30. Więc muszę się dokładnie przyjrzeć sprawie). Więc dziękuję. :smiley: Uff… nareszcie to skończyłem :slight_smile:

No zrobiłem;]

wszedłem za pomocą F2 do biosu bo za pomocą DELETE i F12 nic się nie działo a za pomocą F4 wchodziłem w te 4 opcje;]

Następnie wszedłem w opcje BOOT a później opcje BOOT DEVICE PRIORITY z HARD DRIVE zmieniłem na opcję CD/DVD i bootuję płytę:]

Dzięki wszystkim:]