Bios nie widzi całego dysku?

witam wszystkich

mam problem ponieważ bios nie widzi całego dysku 160 gb a jedynie 150 gb czesniej miałem dysk 120 gb i było wszystko ok a teraz po zmianie na wiekszy zaczeły sie problemy czy mozna to jakos zmienić bardzo prosze o pomoc ?

Witam!Bios nie widzi całego dysku,czy system?Bo jeśli system to wszystko jest OK.1MB=1024kB i stąd te rozbieżności.Nie ma możliwości,żeby wcześniej system widział dysk 120GB jako 120GB(u mnie było 111GB i to jest dobrze).

Obstawiam, że taka jest po prostu pojemność tego dysku, wynikająca z tego że w marketingu 1GB=1000MB a w realu 1GB=1024MB

Jeżeli problemem jest limit ‘odgórny’ (jak np. Bios Int 13 ze swoim 7,88 GB) - w co zresztą wątpie (ostatnia znana mi granica to 137 GB dla limitu ATA) - możesz poszukać aktualizacji firmware płyty głównej lub zainstalować program a’la Western Digital Data Ligeguard (szukaj odpowiednika dla swojego dysku), który w bootsectorze dysku umieści swój ‘starter’ i ograniczenie Biosu nie będzie istotne (tyle, że system startować będzie zawsze z tego dysku, nie będzie np. wykrywany jako ‘Slave’).

Popieram tak poza tym zdanie poprzedników - pewnie chodzi o wyliczenie dokładnej pojemności dysku (nie masz okrągłych 160 GB).

Typowy “chłyt makertindody”, zawsze jest tak, że to co pisze na pudełku różni się od tego co w rzeczywistości. Z takich dysków, w zależności od producenta, zabiera się od 10 do mniej więcej 4 giga.